10. června 2019 15:43, aktualizováno  19:23 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Policie dopadla mladíka, který hrozil střelbou v pražských školách. Ten tvrdí, že šlo o žert

Policie. Ilustrační snímek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policie. Ilustrační snímek. | foto: Týdeník Policie

PRAHA Policie v pondělí odpoledne zachytila na sociálních sítích výhrůžku střelbou na neurčených českých školách. Po několika hodinách ministr vnitra Jan Hamáček na twitteru uvedl, že se strážcům zákona podařilo autora údajné výhrůžky najít.

„Pražská policie právě zjistila identitu pachatele, který na twitteru hovořil o hrozbě střelbou ve školách v Praze. Tvrdí, že se jednalo o žert,“ sdělil ministr vnitra. Podle policie je autorem hrozby střelbou šestnáctiletý mladík. Poté, co ho policisté zadrželi, se ke všemu doznal. Řekl, že si všechno vymyslel, uvedla policie.

Podle informací LN byly školy policií varovány na základě informací amerických tajných služeb. Policie tuto informaci z taktických důvodů pro server Lidovky.cz nepotvrdila, ani nevyvrátila.

Na Twitteru policie uvedla, že v prostředí sociálních sítí zaznamenala výhrůžku střelbou na neurčených českých školách. „Přijali jsme potřebná opatření, která ale nebudeme blíže specifikovat, avšak spočívají mimo jiné v posílení výkonu služby v okolí hrozbou dotčených škol a jejich informovanosti,“ uvedla.

10.června 2019 v 15:43, příspěvek archivován: 10.června 2019 v 15:48

V prostředí soc.sítí jsme zaznamenali výhrůžku střelbou na neurčených českých školách. Přijali jsme potřebná opatření, která z taktických důvodů nebudeme blíže specifikovat, avšak spočívají mimo jiné v posílení výkonu služby v okolí hrozbou dotčených škol a jejich informovanosti.

Varování obdržely nejméně tři vysoké školy v Praze. „V odpoledních hodinách nás Policie ČR varovala o možném riziku na pražských školách,“ řekl LN Tomáš Zima, rektor Univerzity Karlovy se sedmnácti fakultami, která má téměř 49 000 studentů.

Podle Zimy, stávajícího předsedy České konference rektorů (ČKR), jde ohrožení „pražských škol“ bez bližší identifikace jejich stupně – střední či vysoké. Univerzity zaujali potřebná opatření.

Varování dostala také Česká zemědělská univerzita v Suchdole. „O věci byli informováni mí kolegové,“ sdělil LN rektor Petr Sklenička, jenž bude novým předsedou ČKR.

„Přijali jsme některá opatření na vstupu do našich budov,“ dodává Karel Melzoch, rektor Vysoké školy chemicko-technologické v pražských Dejvicích (VŠCHT).

Na základě informací od důvěryhodného zdroje z bezpečnostní komunity mohly LN zrekonstruovat, jak se zrodil případ, který aktuálně ohrožuje studenty pražských škol.

Jako první získaly informaci zpravodajci partnerské země NATO. Zachytili totiž status na sociálních sítích, který v anglickém jazyce popisoval, že anonymní střelec konkrétní den v červnu začne střílet na pražské škole. Neupřesnil však místo, kde se tak má stát.

Díky sdělení v angličtině zaznamenaly informaci nejprve zpravodajské služby v cizině, které zalarmovaly české partnery. V pondělí ráno předaly informaci i premiéru Andreji Babišovi. Účet, na kterém se status objevil, ovšem nebyl vedený pod pravým jménem. Zpravodajci usuzují, že vzhledem k tomu, že byl vzkaz napsaný v angličtině, mohlo jít o provokaci. Tajemný pisatel se možná snažil zjistit, jestli je v moci bezpečnostních složek vypátrat jeho pravou identitu.

Informace se odpoledne objevila v médiích i s odkazem na původ varovné zprávy v zahraničí. To ale české tajné služby naštvalo, protože se tím narušilo intimní pravidlo zpravodajců o takzvané třetí straně. „Nemůže se stávat, že se prozradí, odkud informace do Česka přišla,“ uvedl pro LN.

rmtMartin Rychlík, shaMartin Shabu, Lidovky.cz, ČTK