Neděle 28. února 2021svátek má Lumír -1 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Bývalé vedení Dostihového spolku je obviněno ze zpronevěry

122. ročník Velké pardubické vyhrála desetiletá klisna Orphee des Blins s žokejem Janem Faltejskem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy 122. ročník Velké pardubické vyhrála desetiletá klisna Orphee des Blins s žokejem Janem Faltejskem. | foto: ČTK

PARDUBICE Policie obvinila dva bývalé členy vedení Dostihového spolku Pardubice ze zpronevěry. Obvinění si oba muži převzali již v červenci. ČTK to řekla mluvčí krajské policie Eva Maturová. Česká televize (ČT) v úterý uvedla, že obviněnými jsou bývalý ředitel spolku Jiří Kunát a někdejší člen jeho představenstva Ladislav Nermuť. Oba televizi řekli, že se cítí nevinni a proti usnesení podali stížnost.

"Jsou podezřelí ze spáchání trestného činu zpronevěry ve spolupachatelství, jeden z nich si převzal obvinění jak ze zpronevěry, tak z trestného činu zkreslování údajů o stavu hospodaření a jmění," uvedla policejní mluvčí.

ČTĚTE TAKÉ:

Bližší informace odmítla sdělit. Za zpronevěru hrozí obviněným až tři roky vězení, u druhého trestného činu je horní sazba trestu pět let.

Podle informací ČT obvinění údajně nesou vinu na tom, že se ze spolku ztratily desítky dokumentů, faktur a smluv, peníze z účtu společnosti a část vybavení dostihového závodiště jako například nábytek.

Policie v minulosti už spolek prověřovala

Policie v minulosti prověřovala kvůli možným machinacím například bývalého předsedu představenstva spolku a současného poslance Věcí veřejných Miroslava Petráně. Podle České televize právě v době, kdy byl Petráň předsedou představenstva spolku, podezřelí zpronevěřili peníze.

Spolek pořádá i Velkou pardubickou

Dostihový spolek vloni na pardubickém závodišti uspořádal deset dostihových dnů. Nejvýznamnějším dostihem je Velká pardubická, jejíž dotace byla minulý rok zvýšena z 4,5 na 4,8 milionu korun.

Majoritním vlastníkem spolku je město Pardubice, které drží 51,54 procenta akcií. Vloni v prosinci získala přes 22 procent akcií firma Bělecký mlýn, která patří Richardu Benýškovi. Zbytek vlastní drobní akcionáři.

Po komunálních volbách v roce 2010 se změnilo představenstvo a dozorčí rada spolku. Později vyšlo najevo, že účetnictví je v nepořádku a společnost má vysoké závazky. Dostihový spolek podal v této souvislosti trestní oznámení na neznámého pachatele.

V roce 2011 spolek skončil se ztrátou asi 11 milionů korun. Problémy a špatné výsledky v minulých letech z velké části způsobilo zanedbané účetnictví a špatné hospodaření před rokem 2010. V roce 2012 spolek odvrátil návrh na insolvenční řízení, který podal dřívější člen vedení Karel Šimána kvůli údajné pohledávce 191.000 korun.

Společnost přijala řadu stabilizačních opatření, akcionáři také navýšili základní kapitál, Pardubice jako největší vlastník poskytly příplatek k základnímu jmění. S hlavním věřitelem, jímž jsou rovněž Pardubice, má společnost podepsaný splátkový kalendář. Za loňský rok dosáhla zisku 2,4 milionu korun.

,

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Reportérka Julie Mahlerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Rozhánění nelegální párty. Policie v lednu zasahovala na večírku v domě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Mord v hospodě U Dvou koček. Zloději odnesli cigarety, víno a ruce oběti

Rituální vražda v pražské hospodě U Dvou koček. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Okolo pouličních lamp tančily roje vloček. Sníh propůjčil pražským ulicím něžný a romantický vzhled. Jen jediné...

Zapojte se do obřího testování pokračovacích a dětských mlék Hami! Hledáme 80 testerek
Zapojte se do obřího testování pokračovacích a dětských mlék Hami! Hledáme 80 testerek

Maminky, otestujte s námi pokračovací mléko 6+ a dětské mléko 36+ od Hami. Skvěle chutnají a díky unikátnímu složení OptiNutri jsou přesně...