15. září 2013 12:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

'Oběť cikánského teroru' a Roma místo čínského chuligána řeší policie

Fotografie po úpravě photoshopem. Obličej čínského fanouška vyměnil Prostějovský deník za obličej Roma. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Fotografie po úpravě photoshopem. Obličej čínského fanouška vyměnil Prostějovský deník za obličej Roma. | foto: Romea.czReprofoto

PROSTĚJOV/ PRAHA „Klasická cikánská férovka“, „oběť cikánského teroru“ či „nezvladatelnost Romů“. A navrch záměrně upravená fotografie. To je jen několik detailů článku „Cikánské útoky se množí!“, který popudil mediální experty i některá občanská sdružení. Textem se začala zabývat už i policie.

„Daná věc je naším územním odborem šetřena z vlastní iniciativy,“ potvrdila serveru Lidovky.cz Marta Vlachová, olomoucká policejní mluvčí. Žádné oznámení jim sice dosud nedorazilo, do případu se pustili kvůli trestnímu řádu.

ČTĚTE TAKÉ:

A že redaktoři Prostějovského Večerníku zřejmě porušili legislativu, upozornil už před několika dny Syndikát novinářů ČR. „Uvedený článek je v rozporu s ustanoveními trestního zákona (konkrétně paragrafy 355 a 356), které postihují hanobení národa a rasy a podněcování nenávisti vůči skupině osob,“ stojí v jeho prohlášení.

Kromě tendenčních obratů se Prostějovský Večerník dostal na hranu i použitou fotografií. Článek popisující případy, kdy se obyvatelé středomoravského města údajně potýkali s romskou agresí, doprovodil obrázek rozzuřeného Roma.

Ten ale vznikl úpravou fotky běsnících čínských fotbalových fanoušků, grafik pouze jednomu z nich „nasadil“ novou tvář. „Neměli jsme snímek z události, o které je článek, tak došlo k úpravě této. Tak jak to u ilustračních snímků bývá v médiích běžné,“ řekl LN už dříve Martin Zaoral.

ostOndřej Stratilík