Středa 25. listopadu 2020svátek má Kateřina 2 °C mlha Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Policie vyšetřuje hromadné vypouštění lampionů, způsobily požár

Létající lampion. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Létající lampion. | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

ZLÍN Škodu 1,5 milionu korun způsobil v neděli požár střechy komerční budovy na náměstí Míru v centru Zlína. Podle policie je však celková škoda vzniklá plameny a jejich následnou likvidací zhruba dvojnásobná. Požár mají na svědomí podle hasičů lampiony štěstí, které někdo vypustil na nevhodném místě. Informoval o tom mluvčí krajských hasičů Ivo Mitáček. Jde o první požár prokazatelně způsobený lampionem štěstí ve Zlínském kraji.

"Ohledání prokázalo, že požár střechy způsobily vypuštěné lampiony štěstí z veřejné akce na náměstí. Vyšetřovatel také potvrdil, že ohledáním dalších střech domů v okolí byly rovněž nalezeny další stopy po lampionech štěstí. Ty způsobily na dalších střechách znatelné stopy po hoření, ale k požárům střech nedošlo především vlivem jiných konstrukcí, použitých materiálů a krytin," uvedl Mitáček.

Případem se zabývají také policisté. Podle krajské policejní mluvčí Jany Bartíkové prověřují, jestli nebyl spáchán trestný čin obecné ohrožení z nedbalosti. Bartíková sdělila, že po dnešní podrobné prohlídce a vyčíslení se škoda vzniklá požárem a jeho likvidací vyšplhala na téměř tři miliony korun. Zásahem hasičů se však podařilo uchránit další majetek za asi deset milionů korun.

Odpovědnost za požár odmítl zlínský magistrát, podle kterého jde jednoznačně o chybu brněnského organizátora Valentýnského vypouštění lampionů.

"Magistrát v současné době prověřuje míru pochybení organizátora akce a nevylučuje v případě zjištění přestupku popřípadě jiného správního deliktu uložení pokuty," sdělil mluvčí zlínské radnice Zdeněk Dvořák. Dodal, že Valentýnské vypouštění lampionů bylo řádně ohlášenou akcí, kterou město nemohlo zakázat.

Čtěte také

Střecha vzplála před 20:00. Požár zasáhl krycí vrstvu rovné střechy, na které byla položena izolační fólie a pod ní vrstva tepelné izolace z polystyrenu. Hořlavé materiály produkovaly větší plameny a hustý kouř.

Létající lampióny, oblíbená zábava, ilustrační foto.Požár zasáhl plochu zhruba 15 krát 20 metrů. Hasičům se podařilo oheň rychle zlikvidovat, kanceláře v budově tak nebyly zasaženy. Podle informací hasičů i mluvčí krajské policie nebyl nikdo zraněn, budova byla v době požáru prázdná.

Pokud se prokáže, že se organizátor akce dopustil přestupku nebo jiného správního deliktu, může mu město uložit pokutu až 200 000 korun. V souvislosti s požárem radnice uvažuje o zpřísnění podmínek, za kterých se tyto akce budou moci na veřejných prostranstvích pořádat.

"Zcela zakázat je rozhodně nemůžeme, lidé mají ústavní právo na shromažďování. Tyto akce lze nepovolit pouze v případě, kdy se ve stejný termín koná na stejném místě mítink politické strany. Ten má vždy přednost," uvedl Dvořák.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...