Neděle 7. srpna 2022, svátek má Lada
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Policie vyšetřuje napadení muslima v Praze. Přítele české aktivistky někdo bodl do břicha

Česko

  16:17aktualizováno  18:44
PRAHA - Pražská policie se zabývá případem napadení nožem, ke kterému došlo v sobotu ráno v Praze. Server Lidovky.cz zjistil, že obětí útoku je muž středního věku a islámského vyznání, původem z ruského Kavkazu. Podle jeho přítelkyně útoku předcházelo několik výhrůžek. Napadenému například někdo před časem nasprejoval na auto symbol hákového kříže.

Kriminalisté sbírají důkazy na místě činu - ilustrační foto foto: David PortMAFRA

Aktivistka E. Z. (její totožnost redakce serveru Lidovky.cz zná) serveru potvrdila, že v sobotu ráno byl v Praze napaden její přítel I. T.

Přítelkyně napadeného řekla, že si na něj útočníci počkali, když si šel zaběhat. Incident naštěstí neskončil tragicky, napadený ale musel být s bodným poraněním v oblasti břicha hospitalizován. Z nemocnice byl ale již propuštěn. Podle aktivistky útočili dva muži, kteří měli tetování a byli holohlaví. Útočníci měli dlouhý nůž, I.T. se dokázal ráně částečně vyhnout, tvrdí jeho přítelkyně.

Čeští muslimové mají strach, děsí je veřejné projevy nesnášenlivosti

„Mohu potvrdit, že pražská policie prověřuje okolnosti sobotního napadení jedenačtyřicetiletého muže ve Vršovicích. Muž skončil s bodným poraněním v nemocnici, ale s ohledem na skutečnost, že je vyšetřování v samém počátku, nemůžeme sdělit nic bližšího,“ řekla serveru Lidovky.cz policejní mluvčí Andrea Zoulová. O tom, co mohlo být motivem činu, tak zatím policie odmítla spekulovat. Policie vyhodnocuje kamerové záznamy.

Podle zdroje serveru iDnes.cz muži při útoku na I. T. křičeli slova, která naznačují, že motivem bylo náboženské vyznání muže.

Podle přítelkyně napadeného útoku předcházelo několik událostí. Oba jsou totiž činní v oblasti pomáhání uprchlíků a byli již oběťmi různých výhrůžek. Minulý týden například poškozenému neznámí útočníci nastříkali na auto hákový kříž. Další dva muži se jej pak údajně pokusili vyhledat v jedné z pražských modliteben. „V pomoci uprchlíkům jsme ‚známé persóny‘ a chodí výhrůžky nám oběma. A muslimové tady se bojí jakékoliv veřejné pozornosti, bojí se, že naštvou většinu,“ říká E. Z.

Napadený je islámského vyznání. Má syrské občanství, původem je ale z ruského Kavkazu. V Česku žije již 14 let.

V Česku v posledních měsících roste napětí vůči muslimské komunitě. Na vině je uprchlická krize a s tím související strach veřejnosti. Průzkumy veřejného mínění nedávno ukázaly, že 60 procent Čechů je proti přijímání uprchlíků.

Podle posledního sčítání lidu žije v České republice oficiálně téměř 1500 muslimů, reálně jich je ale asi desetinásobně více.

Autoři: ,

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 5. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 5. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...