24. února 2017 14:44, aktualizováno  16:50 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Policie vyšetřuje výbuch ve strojírnách jako obecné ohrožení

Při explozi bylo zraněno 19 lidí, z toho tři utrpěli těžké popáleniny. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Při explozi bylo zraněno 19 lidí, z toho tři utrpěli těžké popáleniny. | foto: ČTK

Policie vyšetřuje čtvrteční výbuch v Poličských strojírnách jako obecné ohrožení z nedbalosti se škodou přesahující pět milionů korun. Novináře o zahájení úkonů trestního řízení informovala policejní mluvčí Hana Kaizarová. Báňští inspektoři, kteří se podílejí na vyšetřování příčin neštěstí, ohledají místo nejdřív v pondělí, řekl mluvčí Českého báňského úřadu Bohuslav Machek. Při sérii explozí se zranilo 19 lidí, z toho velmi vážně. Nehoda se stala při lisování takzvaných počinových náloží, které obsahují trhavinu, výbuch způsobil další exploze uskladněného materiálu.

„Pod kontrolou mají situaci hasiči. Jakmile zchladí epicentrum výbuchu výbuchu, tak přijdou na řadu pyrotechnici, kteří odstraní munici, která tam detonovala. Pak teprve tam mohou jít policisté a kolegové z obvodního báňského úřadu,“ řekl Machek. Báňský úřad v pátek také převzal výrobní dokumentaci a vyslechne svědky.

Policie ve čtvrtek vymezila ochranný perimetr 1200 až 1300 metrů kolem areálu, lidé v okolních domech museli odejít. Policie uvolní silnici u areálu Poličských strojíren v pátek večer. Lidé evakuovaní z okolí se poté mohou vrátit domů.

Areál společnosti Poličské strojírny v Poličce na Svitavsku zůstává uzavřený...
Areál v Poličce hlídají policisté, hasiči chtějí nasadit hasící tank.

„Od včerejška (čtvrtka) byly nalezeny tři kusy munice v perimetru, v zapáskované oblasti mimo areál. Starostové okolních obcí byli znovu požádáni, aby vyhlásili v rozhlase, že do ohraničeného prostoru je zákaz vstupu,“ řekla novinářům policejní mluvčí Kaizarová.

Policejní vrtulník s termovizí propátral místo, poté mohl pyrotechnik spolu s hasičem začít základní průzkum. Během odpoledne použijí hasicí tank a obrněné vozidlo policie.

Počinové nálože v sobě mají až tři druhy trhavin. Podle informací báňského úřadu zaměstnanci lisovali TNT. Obsah vojenské munice se následně používá v civilním sektoru, například v kamenolomech k iniciaci náloží, rozpojování hornin, uvedl Machek.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz