Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Razie na vládě: policie tají, koho obvinila a chystá se na výslechy

Česko

  22:21aktualizováno  22:22
PRAHA - Detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) začali v souvislosti s razií na úřadu vlády, ministerstvu obrany a dalších úřadech předávat první obvinění. Řekl to olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan. Podle něho policisté stíhají zadržené kvůli zneužití pravomoci a dalším trestným činům.
Policie, ilustrační foto

Policie, ilustrační foto foto: Vojtěch ŠeredaLidovky.cz

Server iDnes.cz napsal, že policie obvinila osm lidí z celkem pěti trestných činů. Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) řekl, že policisté z ÚOOZ ve čtvrtek byli také na jeho ministerstvu.

"Nacházíme se ve fázi, kdy jsou předávána obvinění a budou následovat u obviněných osob výslechy v přítomnosti jejich obhájců," uvedl Ištvan. Počet obvinění, která by měla ještě ve čtvrtek padnout, zatím nechtěl říci s tím, že to bude jasné až ráno. V pátek v dopoledních hodinách chce tyto informace sdělit na briefingu. "Jsou to trestné činy zneužití pravomoci úřední osoby a další trestné činy," podotkl žalobce.

"Přišli. Nebyli přímo u mne, byli na jiném útvaru ministerstva," řekl ministr financí. Policisté se podle něj "chovali slušně a požádali o jeden dokument", který dostali. Detaily politik uvádět nechtěl.

ČTĚTE TAKÉ:

Mezi zadrženými je například někdejší šéf poslaneckého klubu ODS Petr Tluchoř, ředitelka premiérova kabinetu Jana Nagyová, šéf úřadu vlády Lubomír Poul, nynější ředitel Vojenského zpravodajství Milan Kovanda a další příslušník této služby. Tluchořův právník Marek Nespala řekl, že policie exposlance podezírá mimo jiné z úplatkářství v souvislosti s jeho odstoupením ze Sněmovny, dále pak z pletich při veřejné zakázce, legalizace výnosů z trestné činnosti a zneužití pravomoci.

Podle médií byl zadržen také bývalý poslanec, exministr Ivan Fuksa (ODS), exšéf Vojenského zpravodajství a nynější ředitel Správy státních hmotných rezerv Ondrej Páleník. Detektivové zatkli údajně i bývalého náměstka ministra zemědělství Romana Bočka, který je nyní členem představenstva Českých drah.

Počet zadržených se může ještě zvýšit

Podle Ištvana je zadrženo "kolem osmi osob". Nevyloučil přitom, že se jejich počet může ještě rozšířit. "Prověřování v tuto chvíli nebudu komentovat, ještě neskončily ani všechny prohlídky, není vyhodnocen materiál, takže nemůžeme uzavřít, které další osoby mohou být případně zadrženy a dále vyšetřovány," podotkl státní zástupce.

Spekulovalo se také o tom, že mezi zadrženými je bývalý poslanec a exnáměstek ministra zdravotnictví Marek Šnajdr (ODS). Politik však uvedl, že je na plánované pracovní cestě. Podle jeho právníka Lukáše Trojana jej ale detektivové kontaktovali. "Po dohodě s Policií ČR se pan Šnajdr během zítřka (pátku), ihned po svém návratu do Prahy, dostaví na Policii ČR podat vysvětlení a poskytnout potřebnou součinnost," sdělil právník.

Policie si přišla pro některé dokumenty například i na odbor městského investora pražského magistrátu, zasahovala také v sídle Lesů ČR, v sídle lobbisty Iva Rittiga a u podnikatele Romana Janouška.

Vztahy zadržených při vládní razii.

ÚOOZ  pouze potvrdil, že zasahoval na úřadu vlády i na ministerstvu obrany a zadržel několik lidí. Potvrzení přišlo z úst Hantáka půl dne poté, kdy se informace o zásahu objevily v médiích. Mluvčí novinářům nesdělil žádné podrobnosti se zdůvodněním, že akce stále pokračuje. Podle premiéra Petra Nečase (ODS) má zadržení pracovníků úřadu vlády souvislost s údajnou komunikací s vojenským zpravodajstvím a odstoupením tří poslanců ODS - Fuksy, Šnajdra a Tluchoře.

ÚOOZ na případu pracuje řadu měsíců a začal jej realizovat ve středu večer, sdělil Hanták. "Veškeré kroky jsou činěny pod dozorem Vrchního státního zastupitelství v Olomouci a veškeré úkony jsou řádně povoleny v souladu se zákonem," zdůraznil. Policie podle něho zadržela několik lidí, které vyslýchala. Zároveň prováděla domovní prohlídky a prohlídky jiných prostor, a to v Praze, středočeském a východočeském regionu. Na zásahu se podílely stovky policistů.

Rakouské ministerstvo vnitra podle agentury APA potvrdilo dosavadní spekulace, že se na raziích podíleli i rakouští policisté. Mluvčí resortu Karl-Heinz Grundböck řekl, že rakouská podpora je "čistě technického rázu".

"Jedná se o psy se speciálním výcvikem, které česká policie nemá k dispozici," řekl Grundböck s tím, že zmíněná služební zvířata dokážou podle pachu najít peníze. Mluvčí také prohlásil, že české vyšetřování "nijak nesměřuje" do Rakouska. Psi pomáhali například ve vršovické vile Rittiga.

Autoři: ,