14. května 2012 19:36 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Mobily ilegálně odposlouchává Agáta, přiznala poprvé policie

Odposlechy (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Odposlechy (ilustrační foto) | foto: Štěpán Korčiš, Lidové noviny

PRAHA  Policie poprvé potvrdila, že v Česku nelegálně sledují telefony minimálně dvě speciální zařízení v rukou neznámých soukromníků. Takzvaná Agáta vypadá jako běžný notebook. Je však vybavena programem v hodnotě až 20 milionů korun, díky němuž lze odposlechnout hovor či lokalizovat telefon.

 „Víme zcela prokazatelně, že tu takto operuje jedna, možná dvě Agáty,“ řekl LN Tomáš Almer, ředitel Útvaru zvláštních činností. Na zařízení policisté přišli, když sami prováděli odposlech.

K TÉMATU:


Komu patří, se však detektivům zatím nepodařilo zjistit. „Nám se použití Agáty sice podaří zachytit, jde ale jen o poznatek. Nemá cenu dávat podnět dál. Nemáme v ruce důkaz, kterým bychom to mohli doložit. Navíc pokud není poškozený, tak nejde o trestný čin,“ vysvětluje Almer.

Experti dokonce odhadují, že odposlouchávacích zařízení typu Agáta je v Česku až deset. „Jsou především ve vlastnictví velkých finančních skupin či detektivních agentur,“ řekl LN ředitel jedné z bezpečnostních agentur, který si nepřál být jmenován.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!