Neděle 14. července 2024, svátek má Karolína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Policie žádá o vydání poslankyně SPD Maříkové za výroky o migrantech. Přirovnala je k invazivním druhům zvířat

Česko

  19:30aktualizováno  19:48
Praha - Policie požádala Poslaneckou sněmovnu o vydání poslankyně SPD z Karlovarského kraje Karly Maříkové k trestnímu stíhání kvůli jejím výrokům o migrantech, které zveřejnila na Facebooku. Žádost ve čtvrtek dorazila sněmovnímu mandátovému a imunitnímu výboru, který se kvůli tomu sejde v úterý 10. března, řekl jeho předseda Stanislav Grospič (KSČM). O žádosti poté rozhoduje celá sněmovna.

Policisté vyšetřují poslankyni SPD z Karlovarského kraje Karlu Maříkovou kvůli jejím výrokům o migrantech. foto: Facebook Karla Maříková

Policie vyšetřuje poslankyni SPD Maříkovou, přirovnala migranty k invazivním druhům zvířat

Žádost policie o souhlas se stíháním poslankyně Maříkové dorazila do sněmovny ve čtvrtek pozdě odpoledne, ihned o ní byli informováni všichni členové výboru. „Zasedání mandátového výboru bylo svoláno na úterý příští týden od 13.00. Na něm rozhodneme o dalším postupu,“ uvedl Grospič. K obsahu žádosti nesdělil žádné podrobnosti, musí zachovávat mlčenlivost.

Maříková loni v lednu na svém profilu na sociální síti Facebook přirovnala migranty k invazivním druhům rostlin a zvířat, jimž by měl být zakázán vstup do Evropské unie. Jejími výroky se později začala zabývat policie pro podezření z přečinu podněcování k nenávisti. Informace o vyšetřování Maříkové kvůli jejím výrokům se objevila ve zprávě ministerstva vnitra o extremismu za druhé čtvrtletí minulého roku.

Okamura: SPD nebude ustupovat

Opoziční SPD označila žádost policie o vydání své poslankyně za faktický pokus o kriminalizaci veřejně vyřčených protiimigračních postojů a postavila se za ni. „Policie, která spadá pod ministra vnitra Hamáčka (ČSSD), žádá poslance o vydání poslankyně SPD Karly Maříkové za protiimigrační výroky! Jde o pokus o kriminalizaci veřejných protiimigračních postojů. SPD nebude ustupovat a budeme nadále prosazovat náš program,“ napsal večer na Twitteru šéf SPD Tomio Okamura.

„Je zakázané dovážet invazivní nepůvodní druhy rostlin a zvířat na území EU. Muslimští imigranti také nejsou původními obyvateli Evropy a stejně jako invazivní druhy znamenají nečekané šíření a postupné vytlačení původních obyvatel Evropy. Proto by měli mít také zákaz vstupu na území EU,“ napsala před víc než rokem Maříková na svůj facebookový profil.

Zdravotní sestra Maříková byla zvolena do sněmovny za stranu Svoboda a přímá demokracie - Tomio Okamura v říjnu 2017. Je také členkou krajského zastupitelstva. Zprávu ministerstva vnitra, která zmínila policejní vyšetřování jejích slov, už dříve poslankyně komentovala slovy: „Nenávist šíří ministr vnitra Hamáček, jelikož lidem omezuje svobodu slova, jsou na sociálních sítích blokováni a stíháni policií za svůj názor, čímž je popíraná ústava.“

Autor:

Ideální občerstvení na oslavu? Objednali jsme si Ovocný Světozor
Ideální občerstvení na oslavu? Objednali jsme si Ovocný Světozor

Jak už jistě víte, rádi využíváme různé příležitosti ke společným oslavám. A Mezinárodní den dětí byl přesně takovou ideální záminkou, abychom se...