Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Zadržení manažeři Excalibur Group jsou na svobodě. I Vylitu po výslechu pustili

Česko

  12:46
PRAHA - V kauze nezákonného převodu majetku ministerstva obrany na jiné subjekty policie po úterních výsleších propustila oba podezřelé zbrojaře ze skupiny Excalibour Group - jak jejího majitele Jaroslava Strnada, tak manažera Petra Kratochvíla. Ve středu zadržela naopak bývalého generálního sekretáře ministerstva obrany Jana Vylitu a také brigádního generála Vladimíra Halenku. Vylitu však policisté po výslechu ve středu v noci propustili.

Jan Vylita foto: Ministerstvo obrany

„Pan Strnad byl propuštěn jako první ze všech. Není zadržen ani obviněn stejně jako Petr Kratochvíl,“ popsal Lidovým novinám Pavel Jelínek, právní zástupce holdingu Excalibur Group. Podle Jelínka, který se včera dlouhých výslechů zúčastnil, je nyní obvinění vedeno jen proti státním úředníkům kvůli údajně nevýhodným odprodejům náhradních součástek na kolovou a pásovou techniku.

Pavel Jelínek kauzu vnímá jako „útok proti firmě Excalibur od konkurence.“ Přesto policie stále provádí prohlídky v prostorech společnosti a vyžaduje si další doklady.

Generál i auditor NATO

Po úterním výslechu policie naopak zadržela brigádního generála Vladimíra Halenku, který má figurovat mezi čtveřicí obviněných. Podle informací LN ve středu nedorazil do práce na generální štáb, kde řídí sekci podpory. Jana Růžičková, mluvčí generálního štábu, se odmítla vyjádřit: „Právo poskytovat informace k danému případu si vyhradilo Vrchní státní zastupitelství v Praze“. Jeho šéfka Lenka Bradáčová pak vzkázala, že žádné nové informace v průběhu středy nebude sdělovat.

ČTĚTE TAKÉ:

V souvislosti s případem zadržela policie také bývalého sekretáře ministerstva obrany Jana Vylitu. Ten působil donedávna jako jeden ze šesti hlavních auditorů NATO, poté mu však byla odebrána bezpečnostní prověrka a tak musel ve funkci skončit. Vylita byl na dovolené v Itálii, v úterý večer se vrátil. 

Vylitu policisté zpovídali od středečního odpoledne do pozdních večerních hodin. Poté ho propustili.  „Nebylo mu sděleno žádné obvinění. Výslech trval více než pět hodin, klient zodpověděl všechny otázky a i nadále bude policii k dispozici pro případ dalších dotazů,“ uvedl pro ČTK Vylitův advokát Petr Kočí.

Útvar pro odhalování organizovaného zločinu v úterý zasahoval na ministerstvu obrany. Podle informací LN policie šetří odprodej nepotřebného armádního majetku - především náhradních dílů - společnosti Excalibur Army přes státní podnik VOP CZ. Žalobci mluví o čtyřech obviněných. Vylitovo zatčení se zásahem pravděpodobně souvisí.

Zbrojaři pod drobnohledem

Lidové noviny zjistily, že mezi dosud obviněnými jsou bývalý ředitel VOP CZ v Šenově u Nového Jičína Adolf Veřmiřovský a také exředitel někdejší armádní Agentury pro nakládání s nepotřebným majetkem Josef Lachman. Policie stíhá pravděpodobně rovněž brigádního generála Vladimíra Halenku, který velí veškeré české vojenské logistice. Kriminalisté se zajímají také o majitele zbrojařské firmy Excalibur Group Jaroslava Strnada a jeho kolegu Petra Kratochvíla.

Vyšetřování by se podle neoficiálních informací mělo týkat odprodeje vojenského materiálu a náhradních dílů, pravděpodobně tankových motorů. Pražské vrchní státní zastupitelství v úterý informovalo, že byl obviněn jeden bývalý člen managementu firmy VOP CZ, dva zaměstnanci ministerstva obrany z někdejší Agentury pro nakládání s nepotřebným majetkem a příslušník armády.

Obvinění měli spáchat trestné činy porušení povinnosti při správě cizího majetku a zneužití pravomoci úřední osoby - některé dokonané, některé ve stadiu pokusu. Za porušení povinnosti při správě cizího majetku hrozí dva až osm let vězení, za zneužití pravomoci úřední osoby pět až 12 let vězení. Oba trestné činy jsou podle státního zástupce Pavla Prygla posuzovány podle paragrafu, který říká, že podezřelí spáchali „značnou škodu“.