Čtvrtek 28. ledna 2021svátek má Otýlie 2 °C déšť se sněhem Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Policie zadržela duchovního. Viní ho ze znásilnění i zneužití dívky k výrobě porna

Kněz - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kněz - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

HAVLÍČKŮV BROD Kvůli mravnostním deliktům zadržela policie duchovního z Havlíčkova Brodu. Dvaapadesátiletý muž byl obviněn z několika trestných činů, včetně znásilnění sedmatřicetileté ženy a pohlavního zneužití třináctileté dívky.

Od čtvrtka je ve vazební věznici v Hradci Králové. Hrozí mu až deset let vězení, uvedla mluvčí policie Dana Čírtková. Hradecký diecézní biskup Jan Vokál postavil obviněného duchovního mimo službu, sdělil biskupský sekretář Petr Suchomel.

"Je to pro nás naprosto šokující zpráva," uvedl k případu generální sekretář České biskupské konference (ČBK) Tomáš Holub. ČBK zatím podle něj nemá tolik informací, aby se k tomu mohla blíže vyjádřit. "Ale určitě to je věc, která bude probírána mezi biskupy, o tom není pochyb," dodal.

Informaci o údajné trestné činnosti duchovního biskupství podle Suchomela obdrželo pouze zprostředkovaně. "Žádný státní orgán nás zatím nekontaktoval, nejsou nám známy podrobnosti. Přesto byla dotyčná osoba diecézním biskupem okamžitě postavena mimo službu až do konečného objasnění neviny či viny," uvedl Suchomel.

"Případ je nezvykle závažný nejen z hlediska skutkových podstat všech spáchaných činů, ale také proto, že pachatel využil bezbrannosti a důvěry obětí, se kterými byl v pravidelném kontaktu jako duchovní," uvedla mluvčí policie.

Psychický nátlak

Výbor OSN pro práva dítěte minulý týden ostře kritizoval Vatikán za zatajování pohlavního zneužívání dětí duchovními. Vyzval vedení katolické církve, aby osoby, které se těchto zločinů dopustily nebo jsou z nich podezřelé, předalo civilním úřadům. Vatikán se proti zprávě ohradil a označil ji za ideologicky zaujatou a nespravedlivou.

Prověřování duchovního z Havlíčkova Brodu zahájilo oznámení od sedmatřicetileté ženy. Uvedla, že na ni muž od léta 2012 vyvíjel v havlíčkobrodském bytě psychický nátlak a že ji pak koncem loňského roku čtyřikrát znásilnil. "Muže jsme usvědčili i z další mravnostní trestné činnosti, které se měl dopustit na teprve třináctileté dívce ze Svitavska," doplnil David Spilka z havlíčkobrodského policejního odboru.

Havlíčkobrodští kriminalisté se případem zabývají od počátku loňského prosince. Podezřelého zadrželi minulé pondělí v Praze před bytem, který muž příležitostně využíval. Obvinili ho ze sexuálního nátlaku, znásilnění, pohlavního zneužití a ze zneužívání dítěte k výrobě pornografie.

Nulová tolerance, zní od papeže

Odhalených případů zneužívání dětí duchovními v Česku se v minulosti už několik objevilo, například v roce 1998 byl odsouzen katolický kněz z královéhradecké diecéze za pohlavní zneužívání a ohrožování mravní výchovy mládeže ke čtyřletému vězení a v roce 2001 dostal bývalý katolický kněz dvouletý podmíněný trest za zneužívání věřící mládeže na Kroměřížsku a Zlínsku. V zahraničí se však církevní kruhy potýkají se skandály kolem sexuálního zneužívání dětí ve větší míře. Zneužívání dětí katolickými kněžími v minulých desetiletích bylo odhaleno v mnoha státech světa od Evropy přes Ameriku až po Austrálii. Vatikán v minulosti odhadl, že tyto činy páchalo 1,5 až pět procent kněží.

Papež Benedikt XVI., který loni odstoupil, kvůli podezřením ze zneužívání dětí propustil v letech 2011 a 2012 čtyři stovky duchovních. Vydal rovněž pokyn k "nulové toleranci" vůči pedofilním duchovním. Vatikán také připustil, že dostával z diecézí tisíce hlášení o případech zneužití.

,

Vítek Starý se po dlouhé době ozval: Je toho hodně, když je člověk sám

Vítek Starý, zpěvák Mandrage - 2. února 2018 zahájila kapela v pražském Foru... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V lednu letošního roku se po něm slehla zem a od té doby o sobě nedal vědět. Nyní frontman již neexistující kapely...

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

Jan Šimák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Sovák se k nám choval hodně arogantně, vzpomínají princezny na natáčení Arabely

Arabela a Xénie po čtyřiceti letech. Jana Nagyová (na snímku) žije v Krefeldu,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Arabela a Xénie po čtyřiceti letech. Jana Nagyová žije v Krefeldu, Dagmar Patrasová v Praze. Prostřednictvím...