30. června 2015 16:46, aktualizováno  19:07 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Policie zadržela muže ruské národnosti podezřelého z útoku na Stropnického dům

Martin Stropnický. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Martin Stropnický. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Policie zadržela muže podezřelého z útoku láhvemi s hořlavou směsí na dům ministra obrany Martina Stropnického (ANO). Jedná se o dvacetiletého muže ruské národnosti, který přechodně žije v Česku. Soud ho poslal v pondělí do vazby. Za obecné ohrožení ve stadiu pokusu mu hrozí osmileté vězení. Na policejním webu o tom informoval mluvčí Tomáš Hulan.

Kriminalisté kvůli útoku prověřovali několik podezřelých, až se dostali právě k cizinci, který je obviněn. Policisté ho nejprve nezastihli v místě bydliště, proto po něm bylo v pátek vyhlášeno celostátní pátrání. „A už v ten samý den hledaného našli brněnští policisté mezi účastníky tamní demonstrace,“ podotkl mluvčí.

Podle serveru časopisu Respekt se mužem kriminalisté původně zabývali kvůli jinému případu, na stopu policii přivedly pachové stopy z láhve. Útoku údajně předcházely výhružné e-maily, aby Stropnický nezaujímal kritický postoj vůči Rusku. Muž prý obvinění odmítá. Hulan uvedl, že ve vazbě skončil také proto, aby neutekl do zahraničí.

Láhve s hořlavou směsí

Útok se stal v neděli 7. června kolem 04:00. Muž podle vyšetřovatelů hodil na dům ministra čtyři láhve, ve kterých byla podle chemické analýzy hořlavá směs. Láhve podle médií dopadly na terasu domu, nevybuchly ale s plnou intenzitou, plameny se tak podařilo po několika minutách uhasit. Jestli láhve hořely, neví ani Stropnický, který v době útoků nebyl doma.

Ministr dříve uvedl, že útok musí jednoznačně souviset s jeho funkcí a že to byla reakce na jeho názory nebo kroky, které dělá na ministerstvu. Stropnický odsoudil to, že někdo ohrozil jeho rodinu. V domě prý byli tři lidé.

Případ vyšetřuje státní i vojenská policie, navíc byla zvýšena ostraha ministra. Rozsah a způsob zvýšení bezpečnostních opatření v okolí ministra úřad ale nespecifikoval.

„Bohužel vám k tomu nemohu nic říct, Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 6 si vyhradilo poskytování informací ohledně této události,“ odpověděla mluvčí policie Iveta Martínková serveru Lidovky.cz na žádost o další informace o vyšetřování.

Bližší informace neposkytuje ani ministerstvo obrany. „O vyšetřování víme, ale žádné informace navíc nemáme,“ řekl mluvčí Jan Pejšek. Zda je podezřelý muž ruské národnosti, také nemohl s jistotou potvrdit. „Nevím, ale asi to tak je,“ dodal.

Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!