Středa 25. listopadu 2020svátek má Kateřina 2 °C mlha Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Policie zadržela na Domažlicku 26 migrantů včetně 10 dětí, řidič dodávky utekl

Uprchlíky veze policie do některého z přijímacích center. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Uprchlíky veze policie do některého z přijímacích center. | foto: Reprofoto

POBĚŽOVICE Dodávku, ve které bylo 26 běženců, zadrželi ve čtvrtek ráno policisté v Poběžovicích na Domažlicku. V bulharské dodávce Peugeot Boxer bylo 11 mužů, pět žen a deset dětí ve věku od půl roku do 15 let. Ministr vnitra Milan Chovanec očekává, že policie skupinu umístí do detenčního zařízení a poté vrátí do země, odkud přijela.

Auto policisté zastavili po 6:00. „Policie dodávku monitorovala s podezřením, že toto vozidlo by mohlo být využíváno k nelegálnímu převádění osob přes státní hranice. Řidič dodávky i spolujezdec z místa utekli,“ řekla Rendlová.

Po obou mužích nyní policie pátrá, nasadila i policejní vrtulník. U zadržených cizinců policisté zjišťují, zda nežádají o azyl v některé zemi EU a jaký je jejich pobytový statut na území ČR. Potrvá to nejméně do večera, pak policie rozhodne o dalším postupu.

Ze zadržených cizinců měli někteří afghánské doklady, ostatní byli bez dokladů. „Probíhají výslechy v rodném jazyce za účasti tlumočníka,“ uvedla mluvčí. Zadržení podle ní chtěli mluvit paštunštinou, která je úředním jazykem Afghánistánu. Policisté u nich zjišťují, zda nežádají o azyl v některé zemi EU a jaký je jejich pobytový statut na území ČR. Potrvá to nejméně do večera, pak policie rozhodne o dalším postupu.

Migranti zamíří podle Chovance do detence. „Porušili české právo, budou omezeni na svobodě. Předpokládám, že je budeme vracet do země, odkud k nám přijeli, jestli to bylo Rakousko, nebo jiná země, to já nevím,“ řekl novinářům ve Sněmovně.

Uprchlíci mohou skončit buď v některém z přijímacích a pobytových středisek, kde je podle úterních údajů ubytováno 320 lidí, nebo v některém ze tří zařízení pro zajištění cizinců. V nich nyní žije 98 cizinců.

Čeká nás válka generací, mladí jsou v depresi a naštvaní, míní klimatolog

Václav Cílek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klimatolog, geolog, filozof a popularizátor vědy Václav Cílek dlouhá léta varuje před klimatickými změnami, před...

BMW X7 vs. Mercedes-Benz GLS: Čím umí zaujmout obři SUV

BMW X7 vs. Mercedes-Benz GLS | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tahle dvě auta patří k největším SUV na trhu, delší je pouze Rolls-Royce Cullinan. Zatímco Mercedes má ve třídě obřích...

Pokus, na který se zapomnělo. Z rybky z PET lahve je kapitální sumec albín

Petr Fišer se zlatým sumcem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Před čtrnácti lety vypustil Petr Fišer do nádrže ve Svatém Jiří u Chocně malou zlatou rybku.Teď je z ní 152 centimetrů...