13. března 2014 10:38, aktualizováno  16:39 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Policie zadržela podezřelého z vraždy Romana Housky

Roman Houska | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Roman Houska | foto: Archiv MAFRA

PRAHA Kriminalisté zadrželi podle serveru Deník.cz podezřelého z vraždy vlivného politika ČSSD Romana Housky. Státní zástupce Vladimír Jan zatím jen potvrdil, že odpoledne zveřejní k případu nové informace. Podrobnosti zveřejňovat nechtěl. Podle zdroje LN se podezřelý muž k vraždě přiznal. Zadržení muže podezřelého z vraždy podnikatele potvrdila i policie. Bližší informace s ohledem na vyšetřování zatím neposkytne.

Zásadní posun v kauze potvrdil i ústecký krajský státní zástupce Jan Jakovec. "Určitě, už před 14 dny jsem říkal, že policie postupuje vpřed," řekl serveru Lidovky.cz. Jakékoliv detaily však odmítl dodat. "Jasno bude až odpoledne, odhaduji, že mezi 16 a 18 hodinou poskytneme informaci," uvedl pouze.

"Mohu potvrdit, že od včerejšího dne řešíme zadržení osoby v souvislosti s vraždou pana Housky. Blíže to však nemohu komentovat. V odpoledních hodinách by k tomu tiskové oddělení mělo sdělit něco víc," řekl webu Lidovky.cz detektiv Martin Charvát, vedoucí 1. oddělení krajské kriminálky v Ústí nad Labem, který vedl vyšetřování.

Policie podezřelého zadržela ve středu

"S ohledem na vyšetřování nebude policie zatím poskytovat žádné další informace," uvedla mluvčí ústecké krajské policie Šárka Poláčková. "Další informace poskytneme aktuálně prostřednictvím tiskové zprávy, jakmile to průběh vyšetřování dovolí," doplnila. Mluvčí uvedla, že policie podezřelého zadržela ve středu. Státnímu zástupci podá policie návrh na uvalení vazby.

"Určitě je dobře, že policie koná a že má její vyšetřování výsledky, pokud tedy je možno toto pokládat za už nějaký reálný výsledek policejního vyšetřování," komentoval ve čtvrtek případ svého spolustraníka premiér Bohuslav Sobotka. Dál se k věci nechtěl příliš vyjadřovat. "Nemám žádné informace ani z policie, ani z Ústeckého kraje," uvedl během návštěvy Berlína. Zdůraznil, že je důležitá nezávislost a nestrannost vyšetřování.

PSALI JSME

Housku zastřelil neznámý pachatel loni 18. listopadu u vily v Chomutově, kde žil s bývalou hejtmankou a současnou náměstkyní hejtmana Janou Vaňhovou (ČSSD). "Jsem ráda, že policejní vyšetřování přineslo výsledky, a věřím, že pachatel tohoto trestného činu bude usvědčen a odsouzen," uvedla dnes ve svém vyjádření pro tisk Vaňhová.

Jeho tělo našel podnikatel, spoluvlastník stavební společnosti RRR s.r.o. Vlastimil Rindoš, který měl s Houskou domluvenou schůzku. Houska byl v Ústeckém kraji vnímán jako kontroverzní člověk, čelil i podezření z úplatkářství.

Policie pracovala s několika verzemi

Ještě před měsícem neměli kriminalisté nic, co by je k pachateli, který zastřelil podnikatele čtyřmi ranami, dovedlo. Na místě činu se našel paralyzér. Policie se o pomoc obrátila i na veřejnost. V blízkosti místa, kde byl zavražděn, se nachází lesopark, kam chodí lidé sportovat a venčit psy.

Policie pracuje u zadní části domu. V pozadí stojí Jana Vaňhová.

Policie pracuje u zadní části domu. V pozadí stojí Jana Vaňhová.

Policie zatím pracovala s několika verzemi. Prověřovala přidělené i nepřidělené evropské dotace, veřejné zakázky. Jednou z vyšetřovacích verzí jsou provize, které Houska mohl požadovat za zprostředkované dotace, další je možnost, že podnikatel peníze půjčoval.

ČTĚTE TAKÉ

Podnikatel Jan Šámal z Bíliny v roce 2007 obvinil Housku z toho, že po něm chtěl úplatek 250.000 korun za to, že mu zajistí vítězství v konkurzu na provozování parkovišť v centru Chomutova. V budově chomutovského magistrátu tehdy zasahovali kriminalisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu a odnesli si dokumenty k zakázce. Nikdo ale nebyl obviněn. Houska tehdy žádost o úplatek popřel.

Vražda Romana Housky policie vyšetřuje od 18. listopadu 2013:

, ogoOndřej Golis, ČTK
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...