Středa 4. srpna 2021, svátek má Dominik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Policie zadržela sedm členů gangu z Karvinska. Vyrobili přes 163 kilo pervitinu

Česko

  13:00
Ostrava - Sedmičlenný gang výrobců a dealerů pervitinu z Karvinska podle policie dodal na trh během dvou let víc než 163 kilogramů této drogy. Prodejem narkotik mohli vydělat 100 až 200 milionů korun. Sedm členů skupiny ve věku od 26 do 47 let kriminalisté zadrželi minulý týden. Policisté zasahovali na 13 místech najednou. Všichni obvinění jsou ve vazbě. Novinářům to dnes řekl náměstek moravskoslezského policejního ředitele Radim Wita.

Policisté zajistili pervitin - ilustrační foto. foto: Policie ČR

Případ je podle něj výjimečný z několika důvodů, prvním je jeho rozsah a množství vyrobené drogy. „Víc jak 163 kilogramů pervitinu jsme v Moravskoslezském kraji ještě neprokazovali,“ uvedl Wita. Dodal, že členové skupiny detailně znali práci policie, chovali se nanejvýš opatrně a sofistikovaně. Snažili se, aby mezi nimi nebyly na první pohled zřetelné vazby. „I proto jsme na případu pracovali tak dlouho,“ řekl.

Gang podle policistů vyráběl pervitin od poloviny roku 2015 do počátku minulého týdne na několika místech Moravskoslezského kraje. Okrajově se skupina věnovala i pěstování marihuany. Policisté část úrody zajistili, odhadují, že skupina na trh dostala okolo 20 kilogramů sušené hmoty.

Všichni zadržení si vyslechli obvinění z nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými psychotropními látkami a jedy. Pěti obviněným hrozí až osmnáctileté tresty, další dva mohou ve vězení strávit až 12 let.

Léky potřebné pro výrobu drogy pocházely nejčastěji z Polska. Vyrobený pervitin pak putoval odběratelům v Česku i v zahraničí.

Policisté po zatčení provedli několik domovních prohlídek. Jako výnos z trestné činnosti zajistili šest osobních automobilů, nákladní vůz, bagr či dva rodinné domy nebo vlastnický podíl k družstevnímu bytu. Na 17 různých účtech zabavili policisté asi 2,5 milionu korun. Dalších 500.000 korun zajistili v hotovosti.

Našli a zajistili i nelegálně drženou střelnou zbraň. Nyní ji zkoumají experti. Zjišťují například, zda nebyla použita v souvislosti s jiným zločinem. Už teď je ale zřejmé, že některý z obviněných bude navíc obviněn i z nedovoleného ozbrojování.

Policisté odhadují, že prodejem takového množství pervitinu mohli obvinění vydělat 100 až 200 milionů korun. Cena jednoho gramu pervitinu se při prodeji většího množství dealerovi pohybuje okolo 600 korun. Koncový zákazník zaplatí za gram až 1200 korun. „Kvalitu pervitinu nyní zkoumají experti,“ řekl Wita.

Autor:

LETNÍ SOUTĚŽ: Sdílejte svoje tipy na výlety i ve 4. týdnu a hrajte o krásné ceny
LETNÍ SOUTĚŽ: Sdílejte svoje tipy na výlety i ve 4. týdnu a hrajte o krásné ceny

Vítejte ve 4. týdnu letní soutěže. I v tomto týdnu vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi, hodnoťte výlety ostatním a vyhrajte jednu z 10 týdenních...

Mohlo by vás zajímat