Sobota 28. listopadu 2020svátek má René 3 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Státní zástupkyni Máchovou zadržela a obvinila policie. Zřejmě jde o kauzu Bereta

Dagmar Máchová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dagmar Máchová | foto: Reprofoto

PRAHA Ve středu odpoledne byla zadržena státní zástupkyně Dagmar Máchová, která je známá z kauzy Opencard. Spojují ji s hlavním obviněným v kauze Bereta, která se týká rozsáhlého obchodování s citlivými policejními informacemi. O zadržení informoval server Novinky.cz. Kauzu dozoruje pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová, podle níž policisté obvinili státního zástupce. Máchovou konkrétně nejmenovala.

Zadržení Máchové potvrdila serveru Lidovky.cz mluvčí městského státního zastupitelství v Praze Štěpánka Zenklová. „Byli jsme informováni o jejím zadržení,“ uvedla.

Policisté Máchovou spojují s někdejším policistou a současným soukromým detektivem Igorem Gáboríkem, hlavním podezřelým v kauze Bereta. Gáborík je obviněný z vynášení informací z bezpečnostních složek za úplatu. Společně s ním byli obviněni také důstojník již neexistující protikorupční policie Radek Holub a bývalý příslušník Celní správy Pavel Šíma.

Podnět k reorganizaci policie

Podle zdrojů deníku Právo měla Gáboríkovi některá data dodávat i Máchová. Za co přesně byla zadržena, zda byla obviněna a jestli bude po výslechu propuštěna na svobodu, doposud jasné není. Kauzu od samého počátku dozoruje pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. Ta ČTK sdělila, že policisté obvinili státního zástupce, Máchovou konkrétně nejmenovala. Z kontextu ovšem vyplývá, že jde právě o ni.

Máchová se podle policie scházela s Gáboríkem pravidelně, napomáhat jí měl i její partner Bohumil Holubec. Kvůli kauze Bereta ji policisté vyslýchali už jednou letos na jaře, kdy proti trojici bývalých příslušníků státních služeb byla vznesena obvinění.

Podle Roberta Šlachty, exšéfa protimafiánského útvaru, který se případem v minulosti zabýval, mohla být kauza Bereta právě jedním z důvodů reorganizace policie, při níž se sloučil Útvar pro odhalování organizovaného zločinu s Útvarem odhalování korupce a finanční kriminality.

Šlachta, který po odchodu policie pracuje jako náměstek ředitele Celní správy, středeční zásah proti Máchové kvituje – především z důvodu, že vyšetřování vede tým, který do července působil pod jeho velením v protimafiánském útvaru.

„Jsem rád, že vyšetřování pokračuje, a držím jim palce. Jsem rád, že případ jede dál – protože to je ta kauza, po které náš protimafiánský útvar rozpustili. Je dobře, že případ stále dozoruje státní zástupkyně Bradáčová, i přesto, že za policii má případ na starosti protidrogová centrála,“ řekl Šlachta LN.

„Lady Opencard“

Máchová byla ostře kritizována kvůli kauze Opencard, v níž byla žalobkyní. Žalobu podala i na dva tehdejší primátory Bohuslava Svobodu (ODS) a Tomáš Hudečka (TOP 09), kteří letos v srpnu odešli od soudu s nepravomocnými podmíněnými tresty.

Podle vyšetřovací parlamentní komise, která se kauzou zabývala, se Máchová záměrně pokoušela ovlivnit úspěch vyšetřování. Stala se tak vůbec první státní zástupkyní, na níž poslanci navrhli podat trestní oznámení a vyvolali prověřování její činnosti Generální inspekcí bezpečnostních sborů. Kvůli tomu si mezi svými kritiky vysloužila přezdívku „Lady Opencard“.

V minulosti byla Máchová pověřena také případem, v němž byli z tunelování tiskárny obžalováni podnikatel Vladimír Sitta mladší a jeho otec, kteří v případu předražených jízdenek pro pražský dopravní podnik svědčili proti lobbistovi Ivo Rittigovi.

Do mého soukromí nikomu nic není, říká moderátorka Světlana Witowská

Světlana Witowská | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Profesionálka každým coulem, ale také matka… Právě touha strávit se svým synem více času ji před časem přiměla k...

Ekonomika výrazně klesne, musíme omezit podporu byznysu, říká Rusnok

Jiří Rusnok (19. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Snaží se zachovat chladnou hlavu a Čechům slibuje, že inflace, která je nejvyšší v Evropě, výrazně klesne. Guvernér...

Dnes vidím jen urážky a hněv. S tím se těžko žije, říká Jiřina Bohdalová

Jiřina Bohdalová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nenechá se zastavit ani pandemií. Když nemohla na jaře hrát, začala Jiřina Bohdalová (89) mezi vařením a starostí o...