Úterý 5. července 2022, Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Policie zadržela v Praze ruského ‚kmotra‘, vora v zakoně

Česko

  10:27aktualizováno  11:07
Detektivové Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu zadrželi v Praze dva cizince a obvinili je z vydírání. Jde o třiapadesátiletého Rusa, narozeného v Gruzii, který řídil organizovanou skupinu a byl takzvaným vorem v zakoně. Druhým je třiatřicetiletý Armén dlouhodobě žijící v ČR. Oba jsou stíháni vazebně a v případě prokázání viny jim hrozí až osmileté vězení.
Zásahová jednotka. Ilustrační snímek

Zásahová jednotka. Ilustrační snímek foto: Reprofoto

Oba cizince detektivové zadrželi 16. února v Praze 2 a v Praze 9. Z vydírání spáchaného ve spolupachatelství ÚOOZ zároveň podezírá Ukrajince (ročník 1980), po kterém pátrají. V Česku se podle mluvčího ÚOOZ Pavla Hantáka nenachází.

Organizovaná skupina podle ÚOOZ v Praze a Karlových Varech působila od roku 2013, šlo o občany z bývalého Sovětského svazu. Zadržený šéf skupiny žije v Česku legálně od roku 2012 a podle detektivů, kteří se dlouhodobě věnují ruskojazyčným zločineckým strukturám, jde v tomto prostředí o uznávanou kriminální autoritu, tedy takzvaného vora v zakoně. Skupina měla podle ÚOOZ řadu podezřelých aktivit, jejich činnost byla dobře organizovaná. Velký důraz byl kladen na to, aby veškerá činnost byla v „mezích zákona“ nebo obtížně odhalitelná.

Na případu začali detektivové pracovat před rokem. Ve druhé polovině roku „vor v zakoně“ udělal v jednom případě chybu, za níž je dnes trestně stíhán. Vložil se totiž do řešení problému s povolením vydání víza pro pobyt Gruzínce v Česku. Lidé, kteří měli v Česku víza obstarat, však dohodu nesplnili a kvůli tomu je začala v září organizovaná skupina vydírat.

Kromě zadržení Rusa a Arména detektivové provedli společně s cizineckou policií dvě rozsáhlé kontroly, které směřovaly na místa, kde se měly zdržovat další osoby jednající ve prospěch zadrženého „vora v zakoně“. Při kontrole odhalili Ukrajince (1973), který se s padělaným cestovním dokladem vydával za Poláka. Ukrajince nyní vyšetřuje cizinecká policie.

Vor v zakoně

Vor v zakoně (zloděj ze zákona) je zkušený zločinec a nejvyšší kriminální autorita, která urovnává spory zločineckých skupin ze zemí bývalého Sovětského svazu. Jejich tradice sahá do 30. let uplynulého století.

Vor v zakoně musel dodržovat speciální kodex, který mu například zakazoval pracovat a mít rodinu. Jejich úkolem bylo udržovat klid mezi konkurenčními skupinami, dohadovat jednotlivá pole působnosti, případně trestat zrádce.

Podle Tomáše Šmída, autora knihy Organizovaný zločin v Ruské federaci, působí na území bývalého SSSR asi 700 vorů v zakoně. Dvě třetiny tvoří Rusové a Gruzíni, nejvíce jich je v Moskvě.

V současné době podle Šmída vorové fungují na modernějších principech, přesto však mají, zvláště mezi některými národnostmi někdejšího sovětského impéria velkou váhu. Výjimečné je jejich postavení například v Gruzii, naproti tomu ukrajinské zločinecké gangy jsou organizovány moderněji a tradiční vory neuznávají.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Mohlo by vás zajímat