Pondělí 23. května 2022, svátek má Vladimír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Policie zadržela v Praze ruského ‚kmotra‘, vora v zakoně

Česko

  10:27aktualizováno  11:07
Detektivové Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu zadrželi v Praze dva cizince a obvinili je z vydírání. Jde o třiapadesátiletého Rusa, narozeného v Gruzii, který řídil organizovanou skupinu a byl takzvaným vorem v zakoně. Druhým je třiatřicetiletý Armén dlouhodobě žijící v ČR. Oba jsou stíháni vazebně a v případě prokázání viny jim hrozí až osmileté vězení.
Zásahová jednotka. Ilustrační snímek

Zásahová jednotka. Ilustrační snímek foto: Reprofoto

Oba cizince detektivové zadrželi 16. února v Praze 2 a v Praze 9. Z vydírání spáchaného ve spolupachatelství ÚOOZ zároveň podezírá Ukrajince (ročník 1980), po kterém pátrají. V Česku se podle mluvčího ÚOOZ Pavla Hantáka nenachází.

Organizovaná skupina podle ÚOOZ v Praze a Karlových Varech působila od roku 2013, šlo o občany z bývalého Sovětského svazu. Zadržený šéf skupiny žije v Česku legálně od roku 2012 a podle detektivů, kteří se dlouhodobě věnují ruskojazyčným zločineckým strukturám, jde v tomto prostředí o uznávanou kriminální autoritu, tedy takzvaného vora v zakoně. Skupina měla podle ÚOOZ řadu podezřelých aktivit, jejich činnost byla dobře organizovaná. Velký důraz byl kladen na to, aby veškerá činnost byla v „mezích zákona“ nebo obtížně odhalitelná.

Na případu začali detektivové pracovat před rokem. Ve druhé polovině roku „vor v zakoně“ udělal v jednom případě chybu, za níž je dnes trestně stíhán. Vložil se totiž do řešení problému s povolením vydání víza pro pobyt Gruzínce v Česku. Lidé, kteří měli v Česku víza obstarat, však dohodu nesplnili a kvůli tomu je začala v září organizovaná skupina vydírat.

Kromě zadržení Rusa a Arména detektivové provedli společně s cizineckou policií dvě rozsáhlé kontroly, které směřovaly na místa, kde se měly zdržovat další osoby jednající ve prospěch zadrženého „vora v zakoně“. Při kontrole odhalili Ukrajince (1973), který se s padělaným cestovním dokladem vydával za Poláka. Ukrajince nyní vyšetřuje cizinecká policie.

Vor v zakoně

Vor v zakoně (zloděj ze zákona) je zkušený zločinec a nejvyšší kriminální autorita, která urovnává spory zločineckých skupin ze zemí bývalého Sovětského svazu. Jejich tradice sahá do 30. let uplynulého století.

Vor v zakoně musel dodržovat speciální kodex, který mu například zakazoval pracovat a mít rodinu. Jejich úkolem bylo udržovat klid mezi konkurenčními skupinami, dohadovat jednotlivá pole působnosti, případně trestat zrádce.

Podle Tomáše Šmída, autora knihy Organizovaný zločin v Ruské federaci, působí na území bývalého SSSR asi 700 vorů v zakoně. Dvě třetiny tvoří Rusové a Gruzíni, nejvíce jich je v Moskvě.

V současné době podle Šmída vorové fungují na modernějších principech, přesto však mají, zvláště mezi některými národnostmi někdejšího sovětského impéria velkou váhu. Výjimečné je jejich postavení například v Gruzii, naproti tomu ukrajinské zločinecké gangy jsou organizovány moderněji a tradiční vory neuznávají.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Mohlo by vás zajímat