Sobota 2. prosince 2023, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Policie zadržela v Praze ruského ‚kmotra‘, vora v zakoně

Česko

  10:27aktualizováno  11:07
Detektivové Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu zadrželi v Praze dva cizince a obvinili je z vydírání. Jde o třiapadesátiletého Rusa, narozeného v Gruzii, který řídil organizovanou skupinu a byl takzvaným vorem v zakoně. Druhým je třiatřicetiletý Armén dlouhodobě žijící v ČR. Oba jsou stíháni vazebně a v případě prokázání viny jim hrozí až osmileté vězení.
Zásahová jednotka. Ilustrační snímek

Zásahová jednotka. Ilustrační snímek foto: Reprofoto

Oba cizince detektivové zadrželi 16. února v Praze 2 a v Praze 9. Z vydírání spáchaného ve spolupachatelství ÚOOZ zároveň podezírá Ukrajince (ročník 1980), po kterém pátrají. V Česku se podle mluvčího ÚOOZ Pavla Hantáka nenachází.

Organizovaná skupina podle ÚOOZ v Praze a Karlových Varech působila od roku 2013, šlo o občany z bývalého Sovětského svazu. Zadržený šéf skupiny žije v Česku legálně od roku 2012 a podle detektivů, kteří se dlouhodobě věnují ruskojazyčným zločineckým strukturám, jde v tomto prostředí o uznávanou kriminální autoritu, tedy takzvaného vora v zakoně. Skupina měla podle ÚOOZ řadu podezřelých aktivit, jejich činnost byla dobře organizovaná. Velký důraz byl kladen na to, aby veškerá činnost byla v „mezích zákona“ nebo obtížně odhalitelná.

Na případu začali detektivové pracovat před rokem. Ve druhé polovině roku „vor v zakoně“ udělal v jednom případě chybu, za níž je dnes trestně stíhán. Vložil se totiž do řešení problému s povolením vydání víza pro pobyt Gruzínce v Česku. Lidé, kteří měli v Česku víza obstarat, však dohodu nesplnili a kvůli tomu je začala v září organizovaná skupina vydírat.

Kromě zadržení Rusa a Arména detektivové provedli společně s cizineckou policií dvě rozsáhlé kontroly, které směřovaly na místa, kde se měly zdržovat další osoby jednající ve prospěch zadrženého „vora v zakoně“. Při kontrole odhalili Ukrajince (1973), který se s padělaným cestovním dokladem vydával za Poláka. Ukrajince nyní vyšetřuje cizinecká policie.

Vor v zakoně

Vor v zakoně (zloděj ze zákona) je zkušený zločinec a nejvyšší kriminální autorita, která urovnává spory zločineckých skupin ze zemí bývalého Sovětského svazu. Jejich tradice sahá do 30. let uplynulého století.

Vor v zakoně musel dodržovat speciální kodex, který mu například zakazoval pracovat a mít rodinu. Jejich úkolem bylo udržovat klid mezi konkurenčními skupinami, dohadovat jednotlivá pole působnosti, případně trestat zrádce.

Podle Tomáše Šmída, autora knihy Organizovaný zločin v Ruské federaci, působí na území bývalého SSSR asi 700 vorů v zakoně. Dvě třetiny tvoří Rusové a Gruzíni, nejvíce jich je v Moskvě.

V současné době podle Šmída vorové fungují na modernějších principech, přesto však mají, zvláště mezi některými národnostmi někdejšího sovětského impéria velkou váhu. Výjimečné je jejich postavení například v Gruzii, naproti tomu ukrajinské zločinecké gangy jsou organizovány moderněji a tradiční vory neuznávají.

Autor: