Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
 • Premium

  Získejte všechny články
  jen za 89 Kč/měsíc

 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Už nebudu narušovat bezpečnost státu, ironizuje Čadek obvinění

Česko

  14:58aktualizováno  16:41
PRAHA - Útvar pro odhalování organizovaného zločinu ve čtvrtek zahájil zkrácené přípravné řízení proti dvěma lidem v kauze České pošty. Podezírá je z nepřímého úplatkářství. Na webu pražského vrchního státního zastupitelství to uvedl žalobce Zdeněk Matula.

Lukáš Čadek foto: Petr TopičMAFRA

Z kontextu vyplývá, že policie sdělila podezření podnikateli Lukáši Čadkovi a sociálnímu demokratovi Kamilu Chocovi, který údajně po Čadkovi chtěl třímilionový úplatek za urovnání sporu s poštou. Peníze prý měly jít do pokladny ČSSD a přímo ministru vnitra Milanu Chovancovi (ČSSD), což strana i Chovanec odmítají.

Nové trestní oznámení v Chovancově kauze. Čadek ho podal i na šéfa pošty

„Útvar pro odhalování organizovaného zločinu sdělil dnešního dne podezření a zahájil zkrácené přípravné řízení proti dvěma osobám,“ uvedl státní zástupce Vrchního státního zastupitelství v Praze Zdeněk Matula.

„Jedné osobě pro přečin nepřímého úplatkářství podle § 333 odst. 1 trestního zákoníku a jedné osobě pro přečin nepřímého úplatkářství podle § 333 odst. 2 trestního zákoníku. Těchto trestných činů se měli dopustit v souvislosti s řešením údajné pohledávky České pošty vůči společnosti jednoho z podezřelých,“ dodal Matula. 

Zkrácené trestní řízení

 • Trestní řád umožňuje, aby jednodušší případy byly vyřízeny ve zkráceném přípravném řízení a následně i ve zjednodušeném řízení před soudem.
 • Jedná se o trestné činy, které v prvním stupni projednává okresní soud a případný trest nepřevyšuje pět let (původně tři roky).
 • Podezřelý musí být přistižen přímo při činu nebo bezprostředně po něm nebo lze očekávat, že podezřelého bude možno postavit před soud nejpozději do 14 dnů.
 • I řízení před soudem je jednodušší. Pokud obviněný a státní zástupce prohlásí, že skutečnosti uvedené v návrhu na potrestání považují za nesporné, není potřeba provádět další dokazování.
 • Využití v případu korupce je ale poněkud "problematické". Policejní manulály i právnické příručky totiž jako příklady využití tohoto postupu uvádějí potrestání osob bez stálého bydliště, cizinců, u nichž hrozí, že opustí ČR nebo drobné krádeže a řízení pod vlivem alkoholu.

  Zdroj: policie.cz  

Státní zástupce uvedl, že za tento trestný čin hrozí až dva roky vězení tomu, kdo úplatek poskytne, nabídne nebo slíbí, a až tři roky vězení tomu, kdo úplatek žádá či přijme.

Čadek s obviněním nesouhlasí. „Je to k smíchu. Slibuji veřejnosti, že již nikdy na nic neupozorním a nebudu tak protispolečenský, abych nenarušoval bezpečnost státu. Blbý a blbější dostali na zadek,“ napsal serveru Lidovky.cz. 

Kauza se řeší ve zkráceném přípravném řízení, což podle trestního řádu znamená, že muži nebyli obviněni a policie očekává, že je bude možné do dvou týdnů postavit před soud. Státní zástupce také v těchto dvou týdnech může s podezřelými sjednat dohodu o vině a trestu, navrhnout soudu jejich potrestání nebo případ odložit.

Spor mezi podnikatelem a Českou poštou se týká zakázky, kterou Čadkova firma plnila pro Českou poštu v roce 2010. Z obchodu nakonec sešlo a podnikatel zkrachoval. V kauze padlo také několik trestních oznámení. Kvůli úplatkům už Čadek podal trestní oznámení ve spolupráci s Nadačním fondem proti korupci, další směřuje přímo na Českou poštu a její zaměstnance v čele s ředitelem Martinem Elkánem. Stejně se zachovala i Česká pošta a Chovanec, kteří kvůli kauze rovněž trestní oznámení podali.

Vývoj kauzy České pošty:

 • 12. srpna 2015 - Zpravodajský server Neovlivní.cz informoval o tom, že policie vyšetřuje korupční případ, v němž jde o zakázku České pošty (ČP). Úplatek údajně žádal člen středočeské ČSSD Kamil Choc po podnikateli Lukáši Čadkovi, který vede s ČP spor o 24 milionů korun kvůli ukončené spolupráci. Choc údajně Čadkovi nabídl, že spor vyřeší výměnou za tři miliony korun. Dva miliony měly údajně jít ČSSD, další přímo ministru vnitra Milanu Chovancovi (ČSSD), pod jehož resort pošta spadá.
 • Chovanec popřel, že by za Čadkem kohokoli posílal, natož s korupční nabídkou. Ministerstvo vnitra zároveň uvedlo, že Chovanec kvůli stejnému případu podal trestní oznámení již ve druhé polovině června. Stejně prý postupovala i Česká pošta.
 • 13. srpna 2015 - Nadační fond proti korupci podal trestní oznámení kvůli podezření z úplatkářství při řešení sporu podnikatele Čadka s ČP.
 • 14. srpna 2015 - ČP rozšířila trestní oznámení v případu údajné korupce, které podala již v červnu. "Důvodem rozšíření trestního oznámení z června a podání nového jsou zjevně zfalšované e-maily, které jsou záměrně šířeny do médií s cílem poškodit Českou poštu a její představitele," uvedla pošta.
 • 16. srpna 2015 - Ministr Chovanec požádal premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD) o svolání předsednictva Bezpečnostní rady státu. "Důvodem je ohrožení ekonomických zájmů státního podniku Česká pošta a rovněž s tím související pokus destabilizovat pomocí zpravodajsko-bezpečnostních prostředků situaci v resortu ministerstva vnitra," zdůvodnil Chovanec svou žádost.
 • 17. srpna 2015 - Kamil Choc požádal o přerušení členství v sociální demokracii.
 • V tisku se objevila spekulace, že kauza může souviset s bezpečnostní agenturou ALKOM Security, která pro poštu hlídá budovy. Pošta se rozhodla spolupráci ukončit a nyní se koná výběrové řízení na nového dodavatele bezpečnostních služeb 
 • 20. srpna 2015 - O případu jednalo předsednictvo Bezpečnostní rady státu. Po jeho zasedání premiér Sobotka prohlásil, že snaha o větší transparentnost hospodaření ČP naráží na řadu soukromých tlaků, a ministr Chovanec se nemá nechat zastrašit.
 • 25. srpna 2015 - Okresní výkonný výbor ČSSD Praha-západ pozastavil Chocovi členství ve straně.
 • 27. srpna 2015 - Podnikatel Čadek podal trestní oznámení na ČP a její zaměstnance v čele s generálním ředitelem Martinem Elkánem. Státní podnik viní z toho, že ho podvedl a on tak přišel o 27 milionů Kč. Čadek také poslal Elkánovi i Chovancovi dopis, v němž je kritizuje za chování po vypuknutí kauzy.
 • Útvar pro odhalování organizovaného zločinu zahájil zkrácené přípravné řízení proti dvěma lidem v kauze ČP. Podezírá je z nepřímého úplatkářství. Z kontextu vyplývá, že policie sdělila podezření Čadkovi a Chocovi.
Autoři: ,