Policie zaplatí u lékaře za zadržené

PRAHA Nejasnosti ohledně nových regulačních poplatků u lékaře nemají jen někteří pacienti, ale také policisté. Ti totiž nevědí přesně, kdo má zaplatit poplatek za povinné lékařské vyšetření v cele předběžného zadržení.

„Situace je teď taková, že když člověk přijde do cely předběžného zadržení, je dotazován, jestli se cítí zdráv. Jestli řekne, že je nemocný, tak jde buď k našemu lékaři, anebo ho odvezeme do naší smluvní nemocnice, kde bude ošetřen,“ řekl ředitel Správy hlavního města Prahy Petr Želásko. Pokud zadržený člověk nebude mít peníze, policistům nezbude nic jiného, než poplatek zaplatit. „Zatím ještě nevíme, jestli to na zadrženém budeme zpětně vymáhat,“ vysvětluje problém Želásko. „Zřizujeme provozní zálohu, kde budou peníze na proplácení těchto záležitostí.“ Pokud je člověk při zadržení zraněn, ošetření u lékaře za něj zaplatí policie. „Zatím ale nebylo nic rozhodnuto, čekáme, jak dopadne rozhodnutí Ústavního soudu,“ řekl Želásko.

Ve věznicích mají jasno Jinak je tomu v českých věznicích. Vězni si ošetření u lékaře budou platit z vlastní kapsy. Vězni sice nemají přístup k hotovým penězům, ale jakmile nastoupí výkon trestu, věznice jim zřídí konto, na které dostávají peníze od rodiny, nebo zaměstnavatele.

„Poplatek za lékařské vyšetření se vězňům strhne rovnou z jejich účtu,“ řekl generální ředitel českých věznic Luděk Kula. Vězeň, který na účtu žádné peníze nemá, bude ošetřen, ale věznice na něm bude po výkonu trestu částku vymáhat. „Většina vězňů na kontech peníze má.“

Oběti trestných činů budou muset poplatky u lékaře platit samy a zpětně je vymáhat po zločincích. „Je to částka, kterou poškozený může vymáhat na pachateli. Pro soud by neměl být problém nárok oběti uznat,“ řekl Petr Šindelář z advokátní kanceláře Martin Tocik & spol.

***

Oběti trestných činů budou muset poplatky u lékaře platit samy a zpětně je vymáhat po zločincích

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.