Čtvrtek 18. července 2024, svátek má Drahomíra
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Policie zasáhla proti extremistům. V Brně našla nástražný výbušný systém

Česko

  11:28aktualizováno  18:46
PRAHA - Policie v úterý zasahovala na několika místech České republiky při akci proti extremismu. V Brně-Králově Poli našla extrémně nebezpečný předmět. Nález potvrdil mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Pavel Hanták.

Policie - ilustrační foto foto: ČTK

Policisté v jednom bytě panelového domu objevili nástražný výbušný systém. Z domu policie evakuovala čtyři lidi. Domů se mohli vrátit po 16:00, tedy po pěti hodinách.  Kriminalisté večer zasahovali i v Komunitním centru Ateneo v Mostě.

Podezřelý vůz a prošlý pas. Čech vyvolal paniku ve Spojených státech

„Od rána provádíme úkony trestního řízení na několika místech České republiky, a to kvůli podezření na trestnou činnost související s extremismem,“ uvedl Hanták.

Předmět nalezený v Brně podle něj policejní technici vyhodnotili jako rizikový, a proto policie přijala bezpečnostní opatření. Jejich charakter nechtěl specifikovat s tím, že podávání informací si vyhradilo dozorující Městské státní zastupitelství v Praze.

Policie zasahovala 28. dubna na několika místech České republiky v rámci akce...
Policie zasahovala 28. dubna na několika místech České republiky v rámci akce...

Okolí místa nálezu poblíž Herčíkovy a Srbské ulice v Králově Poli policie uzavřela. „Mohu pouze potvrdit, že jsme z bytů v jednom vchodu bytového domu evakuovali čtyři lidi,“ řekla mluvčí jihomoravské policie Petra Vedrová. Mluvčí jihomoravských hasičů a zdravotníků odmítli zásah jakkoli komentovat.

Jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD) zveřejnil v poledne na svém facebookovém profilu, že jej vedení Integrovaného záchranného systému informovalo o tom, že policie v úterý v Brně našla nástražný výbušný systém. Doplnil, že na místě jsou jihomoravští policisté, hasiči i zdravotníci.

Asi deset zadržených

„Místo jsme uzavřeli, aby mohly odborné složky realizovat svou součinnost,“ popsala situaci mluvčí policie Jihomoravského kraje Petra Vedrová.

Ulice v okolí střežily policejní hlídky. Zásah pyrotechniků trval několik hodin. Policisté nezveřejnili, co v bytě našli a nakolik nebezpečný tento předmět je. Obyvatelé domu museli být po dobu evakuace u rodiny a známých.

Ženy v Černošicích by se neměly pohybovat samy. Řádí tam násilník.

Odpoledne spustila policie zásah i v komunitním centru Ateneo v Mostu, kde se některé skupinky lidí setkávají na diskusních večerech a projekcích. Na místě byli jak uniformovaní policisté, tak kriminalisté v civilu. „Nejde o náš zásah, nemohu tedy poskytnout žádné informace,“ řekla krajská policejní mluvčí Šárka Poláčková

Mluvčí pražských žalobců Štěpánka Zenklová řekla, že zatím k případu nemůže poskytnout informace, protože je vyšetřování teprve na začátku. Podrobnosti bude moct poskytnout až v příštích dnech. Server Novinky.cz uvedl, že bylo zadrženo zhruba deset lidí.

Autoři: ,