26. listopadu 2014 22:46 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Policie proti kyberšikaně. Za ‚roztahovačky‘ na Facebooku stíhá mladíka

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 3Diskuse
Facebook - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Facebook - ilustrační foto. | foto: Lidové noviny

PRAHA Policisté zahájili trestní stíhání proti osmnáctiletému mladíkovi, který založil facebookovou stránku „Bystřické roztahovačky“. V ní zveřejnil fotografie s obličeji dvou dívek, jež navíc vulgárně urážel. Za hanlivé pomluvy na internetu může mladík skončit až na dva roky ve vězení.

Fenomén „roztahovaček“ (stránek, které uráží a kazí pověst konkrétních osob a jsou spojeny s konkrétním místem, pozn. red.) spočívá ve zveřejňování intimních fotografií osob a psaní vulgárních komentářů k nim.

Právě kvůli takovému chování se teď musí osmnáctiletý mladík ze Žďárska zpovídat na policii. Na facebookovou stránku umístil dvě fotografie dvou stejně starých dívek, které stáhl z jejich osobních profilů. Na snímcích byly jejich tváře, podezřelý fotografie navíc doplnil o hanlivé komentáře. Hrozí mu za to až dva roky odnětí svobody.  

Policie z Bystřice nad Pernštejnem začala řešit pomluvy poté, co se na ní obrátily poškozené dívky. Autora skupiny i vulgárních textů policisté následně odhalili, mladík se jim ke svému jednání dokonce sám přiznal. „Tím, že o poškozených zveřejnil nepravdivé a hanlivé údaje prostřednictvím veřejné internetové sítě, značnou měrou ohrozil jejich vážnost u spoluobčanů a mohl narušit jejich rodinné vztahy,“ uvedla policejní mluvčí kraje Vysočina Monika Pátková.

Podobné stránky v poslední době téměř zaplavily Facebook. Jako první vznikla skupina Pražské roztahovačky, která během několika hodin získala tisíce fanoušků. Kvůli porušování pravidel se ale brzy ze sociální sítě vypařila. Po jejím vzoru však vznikly další stránky, spojené s jinými městy. Poškozené se kvůli takovému chování hraničící s kyberšikanou obracejí na policii.

skŠárka Kabátová
  • 3Diskuse
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.