24. května 2016 22:08 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Policie zasahuje na Klinice kvůli bombě. Aktivisté se připoutali na střeše

Policisté vyvádí jednu z aktivistek, která po nahlášení bomby odmítla opustit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policisté vyvádí jednu z aktivistek, která po nahlášení bomby odmítla opustit... | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Policie opět zasahuje opět v pražském komunitním centru Klinika. Na místě opět nahlášena bomba. Pyrotechnici Kliniku prověřovali kvůli bombové výhrůžce naposledy v pátek. Na Kliniku se sjely desítky těžkooděnců, kteří uzavřeli blízké okolí. Policejní zásahy také probíhají u restaurace Řízkárna.

Aktivisté na Twitteru dokonce tvrdí, že si „bombu policie zřejmě vymyslela“, a že se tajní policisté kolem Kliniky pohybovali celý den.

„Situace je velice totožná s tou páteční, probíhá prohlídka budovy, některé osoby odmítaly i přes opakované výzvy odejít z budovy. Objekt kontrolujeme na základě výhružného emailu, který byl v úterý zaslán přímo policii,“ popsal pro Lidovky.cz mluvčí policie Tomáš Hulan.

Na místě jsou kromě policistů i hasiči. Ulice Jeseniova je uzavřena.

Aktivisté, kteří z domu „Nastražená bomba měla v 19:45 hodin vybuchnout, k tomu nedošlo. V budově a na střeše objektu je několik osob, které jsou velmi precizně připoutány k předmětům. Hasičům ani policii se nepodařilo tyto aktivisty z budovy dostat,” komentoval vývoj situace Hulan. odešli, podle něj nebyli nijak perzekuováni.

„Našly se ale osoby, které jsou stále uvnitř budovy a výzev policie odmítly uposlechnout. Proti nim musíme postupovat v souladu se zákonem. To znamená, dostat ty lidi z budovy, která je označena jako místo, kde je uložen nástražný výbušný systém,“ řekl mluvčí policie. Šest lidí uvnitř budovy se připoutalo k vybavení domu a několik dalších odmítlo slézt ze střechy. Policisté a hasiči se je snaží dostat ven.

Podle policie ale protiprávně postupovali aktivisté, kteří navzdory výzvě policistů k opuštění domu kvůli nahlášení bomby zůstali uvnitř. Šest lidí zůstalo v budově, podle prohlášení aktivistů na twitteru se připoutali k sudům s betonem. Další lidé vylezli na střechu, odkud se je policisté a hasiči pokusí sundat s pomocí plošiny.

Policie opět zasahuje opět v pražském komunitním centru Klinika.
Na místě opět nahlášena bomba.

Při pátečním zásahu, když policisté všechny lidi z budovy vyvedli, objekt prohledali a bombu nenašli, předali dům ÚZSVM. Dnes budou podle Hulana postupovat stejně. „Bude to probíhat ve stejném duchu, protože nemáme podle zákona na výběr. Vždy, když se děje takové opatření, musíme předat objekt po jeho prohlédnutí oprávněnému majiteli,“ uvedl.

Lidovky.cz, ČTK