130 let
Soudce Ivana Elischera zadržela policie 13. března 2018.

Soudce Ivana Elischera zadržela policie 13. března 2018. | foto: ČTK

Zadržený soudce vrchního soudu si podle policie nechal slíbit milion za nižší trest

Česko
  •   9:12aktualizováno  18:40
PRAHA - Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) zasahovala na pražském vrchním soudu. V této souvislosti zadržela soudce Ivana Elischera, který na vrchní soud přešel v roce 2013 z Ústí nad Labem. Elischer byl podle České televize obviněn ze zneužití pravomoci, přijetí úplatku a nadržování. Podle serveru iDnes.cz si nechal soudce slíbit úplatek v hodnotě minimálně jednoho milionu korun. Dále je prý s Elischerem v této souvislosti obviněno ještě pět Vietnamců.

Státní zástupci navrhli, aby byl obviněný soudce dočasně zproštěn výkonu funkce. Zabývat se tím bude ministr spravedlnosti Pelikán.

Podle serveru iDnes.cz soudce komunikoval s prostředníkem Nguyen Quoc Hung, který slíbil soudci částku nejméně milion korun, když ovlivní odvolací řízení ve prospěch skupiny obžalovaných. Policie prý Elischera sledovala už od srpna 2017. Soudce prý prostředníkovi slíbil, že po nahlédnutí do spisů, Nguyenovi sdělí, o kolik bude v jeho kompetenci možno snížit obžalovaným tresty.

Ještě v den soudu dostal Nguyen od svých kompliců přes tři miliony korun a část z nich měl ještě večer předat soudci Elischerovi, uvádí idnes.cz

Informaci o zadržení potvrdila Štěpánka Zenklová, mluvčí pražského městského státního zastupitelství, které kauzu dozoruje. „Náš útvar dnešního dne zadržel jednoho soudce Vrchního soudu v Praze. Víc informací nyní poskytovat nebudeme,“ sdělil mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej. „Ano, byli jsme o téhle události informováni, ale po dohodě s příslušným státním zastupitelstvím nebudeme sdělovat žádné podrobnosti,“ uvedla k tomu mluvčí ministerstva spravedlnosti Tereza Schejbalová.

Podle mluvčí pražského vrchního soudu Simony Heranové se zásah policie týká jedné kanceláře uvnitř soudu. „Můžeme potvrdit, že v jedné kanceláři probíhají úkony trestního řízení,“ sdělila. „O prohlídce jsem byl řádně informován,“ řekl předseda vrchního soudu Jaroslav Bureš. Sám Elischer byl podle informací LN zadržen mimo budovu soudu. 

Podle trestního řádu může být zadržená osoba v policejní cele nejvýše 48 hodin. Do té doby musí být podán návrh na uvalení vazby nebo musí být propuštěna.

Může přijít o talár?

Podle zákona o soudech a soudcích lze soudce za činy spáchané v souvislosti s výkonem funkce trestně stíhat nebo vzít do vazby jen se souhlasem prezidenta. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček potvrdil, že Miloš Zeman vyslovil se stíháním soudce souhlas.

Orgán, který stíhání proti soudci zahájí, o tom musí vyrozumět ministerstvo spravedlnosti a předsedu příslušného soudu.

Obviněného soudce může ministr spravedlnosti dočasně zprostit výkonu funkce, a to až do pravomocného skončení trestního stíhání. Po dobu dočasného zproštění pobírá soudce polovinu svého platu.

Vzhledem k závažnosti kauzy může přijít Elischer o talár. Připustil to i šéf vrchního soudu. „Zatím nemám dost informací. To závisí na obvinění, ale půjde-li o závažná podezření, tak ministru navrhnu dočasné zproštění funkce soudce,“ řekl LN Bureš.

V minulosti čelil trestnímu stíhání jiný soudce pražského vrchního soudu Zdeněk Sovák. Policie ho vinila z opisování odborných textů, které společně s dalšími dvěma stíhanými publikovali pod svými jmény. Sovák se však s poškozenými kolegy dohodl na mimosoudním vyrovnání a trestní stíhání za porušování autorských práv a za podvod bylo zastaveno. Soudce se hájil tím, že nešlo o úmyslné opisování, ale nešťastnou událost.

Autoři: Martin Shabu, ČTK
  • Vybrali jsme pro Vás