Úterý 26. ledna 2021svátek má Zora -3 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Policie zasahovala u ‚Rittigových‘ advokátů. Kvůli daňovým únikům za 40 milionů

Policie ČR - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policie ČR - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Vrchní státní zastupitelství v Praze potvrdilo, že policie zasahovala v advokátní kanceláři. A to kvůli daňovým podvodům za desítky milionů korun. Podle webu Info.cz byli detektivové v kanceláři MSB Legal, právníků lobbisty Ivo Rittiga. Nepřímo to potvrdila i šéfka vrchních žalobců Lenka Bradáčová na dotaz LN.

„Národní centrála proti organizovanému zločinu, expozitura Hradec Králové, na pokyn dozorového státního zástupce trestní stíhání dvou osob pro zločin zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby trestního zákoníku, jehož se měli dopustit tím, že nepodali za daňový subjekt, kyperskou společnost, daňové přiznání k dani z příjmů právnických osob a tuto daň neuhradili, ačkoliv došlo ke zdanitelnému plnění,“ napsal LN sekretariát Bradáčové.

Případ dozoruje státní zástupce Adam Borgula.

MSB Legal sice nezmínila, ale dotaz směřoval právě na tuto kancelář. Podle vyjádření žalobců připravili stát o téměř 40 milionů korun. „Tímto jednáním pak měli zkrátit daň z příjmu nejméně o 38.267.757,50 korun,“ uvedli v prohlášení žalobci.

Advokát kanceláře David Michal na dotazy LN nereagoval. Podle informací LN je zmíněný zásah výsledkem několikaletého šetření v rámci spisu nazvaný Věž.

Na MSB ukázal expolicista Komárek

U každého policejního zásahu u advokátů musí asistovat i zástupce České advokátní komory (ČAK). Její mluvčí Iva Chaloupková nechtěla uvést přesné místo, kde jsou detektivové. „Na dnešek byla nahlášena domovní prohlídka. Nevíme, kde probíhá, ale účastní se jí zástupce advokátní komory – tak, jak ukládá trestní řád. Více informací v tuto chvíli nemáme, informace nyní mají poskytovat ti, kteří domovní prohlídku organizují,“ uvedla pro LN Iva Chalouková, mluvčí ČAK.

Právě na MSB Legal ukázal v prosinci Jiří Komárek, bývalý vysoce postavený důstojník protimafiánské policie. Podle jeho informací se advokát kanceláře MSB Legal David Michal zajímal o vyšetřovatele pražské kriminálky Pavla Nevtípila, jestli nebyl zadržen. Jeho slova údajně zachytily policejní štěnice ve chvíli, kdy probíhalo zatýkaní policistů v kauze Beretta loni v květnu.

Co přesně řekl u soudu Komárek? „Když se (Michal – pozn. red.) dovídá, že pan Nevtípil není mezi zadrženými, tak to do telefonu komentuje slovy:,Tak ten Nevťa (myšleno Nevtípil – pozn. red.) zadržen nebyl,‘“ řekl soudu Komárek. Podle něj Michal ještě dodal: „To jsem si tedy oddech. Ten byl pro nás klíčový v době, kdy probíhalo Čapí hnízdo.“ (Vyšetřování Čapího hnízda začalo v roce 2015 – pozn. red. ) Komárek vychází z odposlechů v kanceláři Davida Michala.

Komárkova slova ale zpochybnila šéfka pražských vrchních žalobců Bradáčová, která dozoruje případ Beretta. „Pan obviněný Komárek obsah odposlechu vámi označené věci nezná a ani je znát nemůže, neb se s nimi nikdy neseznámil. V tomto kontextu je třeba hodnotit obsah i validitu jeho slov. Kvalitu a motivaci obhajoby obviněných obecně blíže nekomentujeme,“ napsala v prosinci LN. Rozpor zmíněný Bradáčovou může podle zjištění LN souviset s tím, že si Komárek u soudu popletl kauzy, z nichž odposlechy čerpal.

Ondřej Koutník

Autor

Ondřej Koutníkondrej.koutnik@lidovky.czČlánky

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Nechce se vám dnes vařit? Hotové polévky SALVEST Prestó jsou ideální alternativou
Nechce se vám dnes vařit? Hotové polévky SALVEST Prestó jsou ideální alternativou

S kolegyněmi v redakci jsme měly možnost vyzkoušet polévky Prestó, které jsou opravdu rychlé na přípravu a usnadní vám přemýšlení nad tím, co...