25. ledna 2018 14:37, aktualizováno  16:44 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Policie zasahovala ve firmách spřízněných s Arca Capital

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
konference - logo Arca | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy konference - logo Arca | foto: Česká pozice

PRAHA Národní centrála proti organizovanému zločinu zasahovala ve firmách spřízněných s investiční skupinou Arca Capital, a to na žádost slovenské policie, uvedl ve čtvrtek server Euro.cz s odkazem na několik policejních zdrojů.

Případ se podle něj týká aktivit v oblasti personálního leasingu, které Arca převzala se společností Wincott People na přelomu let 2016 a 2017. Mluvčí centrály Jaroslav Ibehej sdělil, že jeho útvar nebude k případu poskytovat žádné informace.

„Poskytli jsme polici veškerou součinnost a požadované dokumenty,“ sdělila bez dalších podrobností mluvčí skupiny Arca Barbora Hanáková.

Akce českých kriminalistů je podle Eura součástí velké akce slovenské policie. Ostravská pracovní agentura Wincott People v minulosti koupila část aktivit konkurenční společnosti Xawax, kterou ovládá bardějovský podnikatel Ondrej Bartoš. Slovenská Národní kriminální agentura (NAKA) podle tamních médií zasahovala v několika nemovitostech, které patří Bartošovi nebo některé z jeho firem. Například před podnikatelovým bardějovským sídlem stály takřka celou středu desítky aut policejních vyšetřovatelů. Policie prohledávala mimo jiné i jeho luxusní chalupu ve Vysokých Tatrách.

„Můžeme potvrdit, že ve čtvrtek od ranních hodin na území města Bardějov a v okolí vykonává Národní jednotka finanční policie akci zaměřenou na zajištění důkazů v souvislosti s podezřením na závažnou ekonomickou trestnou činnost,“ řekl ve středu deníku SME Martin Wäldl z komunikačního odboru slovenského Policejního prezídia.

Finanční skupina Arca směřuje svou činnost na správu aktiv, energetiku a hledání obchodních příležitostí. Skupina působí hlavně ve střední a východní Evropě, zastoupení má v Bratislavě, Praze, Londýně a v Kyjevě. Majoritním vlastníkem společnosti byl dříve slovenský miliardář Pavol Krúpa, od poloviny prosince má spolu s Rastislavem Veličem a Peterem Krištofovičem rovnocenný podíl třicet procent. Zbývající desetinu vlastní Henrich Kiš.

ČTK
  • 0Diskuse