18. července 2013 18:40 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Policie zastavila pozemky firmy zapletené do kauzy losovaček a Ratha

David Rath byl vydán k trestnímu stíhání. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy David Rath byl vydán k trestnímu stíhání. | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Policie zastavila pozemky za 4,8 milionu korun ve Slaném na Kladensku patřící stavební firmě JIPE (dříve FISA). Společnost figuruje jednak v případu podezřelých výběrových řízení, takzvaných elektronických losovaček, i v kauze poslance Davida Ratha obviněného z korupce.

Uvedl to server Aktuálně.cz, podle kterého byl majetek JIPE zajištěn právě kvůli losovačkám. V případu údajně zmanipulovaného elektronického losování při výběrových řízeních bylo podle serveru obviněno celkem 15 osob. Na seznamu je i bývalá jednatelka JIPE Ivana Salačová, kterou protikorupční policie stíhá také v kauze exhejtmana Ratha. Salačová podle detektivů zařídila, aby JIPE vyhrála losovačku na opravu kulturního domu v Cítově na Mělnicku, a rekonstrukce za 17,5 milionu byla až o 5,3 milionu předražena.

Vyšetřovatelé tedy zastavilI pozemky o celkové rozloze zhruba 5400 metrů čtverečních patřící JIPE, protože firma neměla na účtu částku odpovídající předražení opravy. "Celková hodnota zajištěných pozemků ve výši 4 879 800 korun je srovnatelná s hodnotou neoprávněně získaného finančního prospěchu, který společnost předražením zakázky získala," cituje server z dokumentu o zajištění majetku.

ČTĚTE DÁLE:

Kromě Salačové stíhá policie další zástupce firem, které získaly zakázky za podezřelých okolností, organizátory veřejných soutěží a losovaček.

Patnáctičlenná skupina byla obviněna na konci loňského roku a mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej tehdy uvedl, že detektivové zásahem zabránili škodě až 900 milionů.

Lidovky.cz, ČTK

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.