8. října 2012 10:19, aktualizováno  13:46 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Policie obvinila lobbistu Dalíka kvůli pandurům. Zadržela ho při cestě z baru

Marek Dalík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Marek Dalík | foto: ČTK

PRAHA Policie obvinila lobbistu Marka Dalíka z podvodu. V kauze nákupu transportérů Pandur podle policie slibovat pomoc za provizi, přičemž věděl, že slib nebude moct splnit. Blízký přítel bývalého premiéra Mirka Topolánka je podle ní zatím jediným zadrženým v tomto případu.

"Byl zadržen policisty útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality se souhlasem státního zástupce. Mohu potvrdit, že zadržení souvisí s kauzou Pandur, ale víc k tomu říkat nemohu," řekla serveru Lidovky.cz pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. Dalík si již vyslechl obvinění za podvod.  Zprávu o zadržení přinesl server Týden.cz.

ČTĚTE TAKÉ:


Chtěl zmizet do Toskánska

Podle informací LN policie Dalíka zadržela v noci z neděle na pondělí při cestě z holešovické restaurace SaSaZu. "My jsme si ničeho nevšimli, neměl u nás ani rezervaci," uvedla pro server Lidovky.cz manažerka restaurace.

Zadržený lobbista trávil léto s otcem své expřítelkyně, miss Heleny Benešové Jaromírem Benešem. S ním si v roce 2009 koupil vilu na Hradčanech, ve které teď bydlí. Transakci Beneš prováděl prostřednictvím své firmy PFW. Dalík ve pražském bytě ale příliš času netráví. Do Prahy s Toskánska dorazil zhruba před deseti dny. Většinu času pobývá v zahraničí. I to byl podle informací LN jeden z důvodů Dalíkova zadržení. Policie se totiž obávala, že Dalík za hranice přesídlí natrvalo.

Na blízkého spolupracovníka bývalého premiéra Mirka Topolánka zavedla policii loni v březnu výpověď bývalého zaměstnanec rakouské firmy Steyr. Ten tvrdil, že Dalík  v listopadu 2007 požadoval 18 milionů eur (téměř půl miliardy korun) za to, že česká vláda bude pokračovat v projektu nákupu obrněných vozů Pandur. Policie ho podle serveru Aktuálně.cz v souvislosti s tím viní z podvodu. Dalík totiž věděl, že slíbené nebude moct zařídit.   

Kolový obrněný transportér Pandur II.

Kolový obrněný transportér Pandur II.

O nákupu 199 pandurů s opcí na 35 dalších v celkové hodnotě 20,8 miliardy korun rozhodla v roce 2006 vláda Jiřího Paroubka (ČSSD). Koncem roku 2007 kabinet Mirka Topolánka (ODS) od zakázky ustoupil kvůli porušení smluvních podmínek ze strany dodavatele - rakouské firmy Steyr.

O půl roku později ale rozhodl o nové zakázce, v jejímž rámci Česko koupilo 107 transportérů za 14,4 miliardy korun. Smlouva na dodávku vozidel byla podepsána na jaře 2009. Cena byla podle médií neúměrně vysoká.

Úplatek půl miliardy

Noviny později zveřejnily výpověď rakouského manažera, který uvedl, že si Topolánkův přítel Dalík na sklonku roku 2007 řekl o úplatek půl miliardy korun jako provizi za uskutečnění obchodu.

Nákup obrněných transportérů - grafika

INFOGRAFIKA – Podezřelý nákup transportérů

Česko-rakouský policejní tým začal vyšetřovat nákup obrněných transportérů Pandur v polovině července 2010. Úkony trestního řízení byly zahájeny pro podezření ze spáchání trestného činu pletichy při veřejné soutěži a veřejné dražbě. Mezi podezřelými je i bývalý vicepremiér Martin Barták (ODS).

ogoOndřej Golis, mevMartin Nevyhoštěný