Úterý 21. září 2021, svátek má Matouš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Policie chytila pedofila, který sexuálně obtěžoval šest malých školaček

Česko

  15:48aktualizováno  15:57
OSTRAVA - Policie dopadla muže, jehož podezřívá z toho, že v Moravskoslezském kraji znásilnil nebo se pokusil znásilnit šest dívek ve věku od sedmi do deseti let. Pět případů se stalo před pěti lety, poslední před 14 dny. Novinářům to řekli vyšetřovatelka Marcela Musálková a vedoucí oddělení krajského odboru obecné kriminality Marian Ulehla. Zadržený se pod tíhou důkazů přiznal.

Děti čekají havířovskou Základní školou Moravská, kde žena pobodala vychovatelku z družiny. foto: ČTK

Pachatelem je třicetiletý muž s vyšším vzděláním z Českého Těšína na Karvinsku, kde se stala polovina případů, včetně toho posledního. Poprvé pachatel třikrát útočil na podzim roku 2007 ve Frýdku-Místku, další útoky přišly na jaře 2008. Násilník si na velkých anonymních sídlištích vybíral děti, které se vracely ze školy. Z žádného podobného jednání nikdy dříve obviněn nebyl.

Pachatel chodil přímo do bytů obětí

Musálková řekla, že intenzita útoků se stupňovala. "Začínal od nějakých letmých pokusů o fyzický kontakt s oběťmi a nadále vystupňoval své jednání, až poté docházelo ke konkrétním sexuálním praktikám v bytech u poškozených," řekla vyšetřovatelka.

Pachatel podle policie děti vždy slušně požádal, zda si u nich v bytě může odskočit na WC, protože známí, za kterými šel, nejsou doma. Musálková řekla, že podle psychologů slušně vychované dítě, které je vedeno ke slušnému chování k dospělým, v případě, že je osloveno s takovou záminkou, cizího člověka domů bezelstně pustí.

Případ je podle policistů výjimečný kvůli množství sexuálních útoků na děti, které jeden pachatel spáchal, i kvůli tomu, po jaké době se ho podařilo vypátrat. Pátrání bylo mimořádně obtížné, protože policie měla zpočátku velmi málo stop.

Děti vnímají skutečnost jinak než dospělí

První letmé útoky trvaly řádově jen pár vteřin a i ty další jen několik málo minut. Vyšetřovatelka řekla, že žádní svědci nebyli, a tak mohli kriminalisté vycházet jen z výpovědí dětí, které vnímají skutečnost jinak než dospělí. "Vzhledem k tomu, v jakém byly stresu, vůbec nechápaly situaci, která se jim stala, tak si samozřejmě potom moc věcí ani nepamatovaly nebo si nestihly ani všimnout," řekla Musálková.

ČTĚTE TAKÉ

Policisté před pěti lety spustili masivní kampaň na školách v kraji a zveřejnili i portrét pravděpodobného pachatele, ale přes odezvu mezi lidmi se tehdy násilníka nepodařilo vypátrat. V dalších letech se podobný případ neobjevil, až před 14 dny.

Musálková řekla, že policisté si útok okamžitě dali dohromady se starými případy a urychleně sestavili nový vyšetřovací tým. Tentokrát se jim podařilo sesbírat takové kvantum informací a konkrétních indicií, které předtím neměli, že útočníka v krátké době dopadli. Nyní je ve vazbě a hrozí mu až 12 let vězení. Musálková řekla, že je svobodný a bezdětný. Jeho duševní stav vyšetří psychologové i sexuologové.

Muž nejdříve zapíral

Podle vyšetřovatelky pachatel sice nejprve zapíral, byl překvapen, že se kriminalisté dostali až k němu, ale poté, co mu byly předloženy jednoznačné důkazy, se ke všem šesti napadením přiznal.

Není přitom vyloučené, že má na svědomí i další útoky, o kterých policie zatím neví. Není například jasné, jestli se něčeho nedopustil během doby mezi činy před pěti lety a tím letošním. Ulehla řekl, že policie musí prověřit, jestli muž nemá na svědomí i některé případy, které třeba tak očividně nezapadají do této série. Je možné, že některé oběti ani napadení nenahlásily. Vyšetřování se zaměřuje i na okolní regiony.

Autoři: ,

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Narodilo se vám miminko? Zahrajte si s Pampers o ubrousky New Baby
Narodilo se vám miminko? Zahrajte si s Pampers o ubrousky New Baby

Pampers New Baby jsou dětské vlhčené ubrousky určené pro citlivou pokožku, bez alkoholu, parfemace a s neutrálním pH. Jsou tak ideální od prvního...

Mohlo by vás zajímat