Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Lovci lebek v Karibiku pochytali sedm lidí. Vyhnala je Sandy

Česko

  10:47aktualizováno  11:57
PRAHA - UVNITŘ VIDEO Elitní policejní útvar pochytal v Dominikánské republice sedm Čechů. Jde údajně o zločince, které justice viní z podvodů, přepadení bank i vražd policistů.

Policie v Dominikánské republice zatkla sedm Čechů, jedním z nich byl Jiří Štěpánek. foto: dominicantoday.com

Podle šéfa dominikánské policie Josého Polanca Gómeze jsou mezi zadrženými Miloslav Votava, Michael Grundza, Karel Koza, Miloslav Lindr, Jiří Štěpánek, Petr Fišer a Pavel Štorkán. Skupinu hledaných osob transportoval v neděli armádní speciál do Česka.

Koho chytili lovci lebek?

Milan Votava

Jak v minulosti uvedl pořad Na vlastní oči, Milan Votava žil na Granadě a v podnikatelsky podivných kruzích měl i dobrou reputaci. Zakládal offshorové společnosti pro krále zkrachovalých kampeliček Petra Bezruče, odsouzeného bosse lehkých topných olejů Vratislava Kutala. Zajišťoval doklady i pro nedávno chyceného šéfa První pražské družstevní záložny Petra Bubeníčka, v podsvětí známého jako Plukovník.

Pavel Štorkán

Pražští kriminalisté v roce 2003 pátrali po tehdy pětadvacetiletém Pavlu Štorkánovi z Prahy 10, který byl podezřelý ze spáchání trestného činu zpronevěry, kterého se dopustil jako jednatel a majitel autobazaru se sídlem ve čtvrtém pražském obvodě. Štorkán vykupoval luxusní vozidla, která dále prodával. Peníze za jejich výkup ale původním prodávajícím nikdy nezaplatil. V současné době dosahuje způsobená škoda přibližně osmnáct miliónů korun, ale vše nasvědčuje, že bude ještě vyšší.

Čtyři ze zadržených jsou již ve vězení. Proti ostatním jsou vedeny úkony v trestním řízení. Někteří z nich jsou také podezřelí z trestné činnosti, které se dopouštěli na území Dominikánské republiky.

Na osoby, které policie v Dominikánské republice zadržela, jsou v Česku vydány zatykače. "Po některých z nich bylo vyhlášeno pátrání již v roce 2003, a to zejména pro závažnou hospodářskou a majetkovou trestnou činnost, například podvody a praní špinavých peněz, " objasnil na tiskové konferenci policejní prezident Martin Červíček. "Operace byla úspěšná díky mezinárodní spolupráci, doufám, že v ní budeme nadále pokračovat," doplnil.

Utopený, ale živý

"Protože s Dominikánskou republikou nemáme uzavřenou dohodu o vydávání osob, byla situace komplikovanější, ale díky spolupráci s tamní policií byla skupina hledaných českých občanů odhalena. Štěpánek a Lindr se navíc dopustili závažného sexuálního napadení na území Dominikánské republiky a místní policie po nich pátrala také," dodal kriminalista.

Pro policisty však prý nebylo jednoduché členy skupiny identifikovat. Například Štěpánek totiž podle nich žil v Dominikánské republice pod identitou rakouského občana, který se utopil. Detektivům se také podařilo dopadnout Karla Kozu a Janu Ďurianovou.

Hledané osoby byly zapojeny do drogové trestní činnosti, měly na svědomí zločiny násilného charakteru," doplnil kriminalista.

"Toto ale rozhodně nebyla poslední akce," uvedl ředitel Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování Milan Pospíšek.

V hledáčku detektivů bylo zhruba 20 osob, ale jejich plány překazil hurikán Sandy. Povodně způsobené hurikánem znemožnily přístup do některých oblastí. Policie plánuje v zahraničí zadržet dalších deset zločinců, zatím jí to překazil hurikán Sandy.

Berdychovec Hajn byl první

"Prvním úspěchem této unikátní operace bylo vypátraní a zadržení jednoho z členů Berdychova gangu Františka Hajna," řekl na konferenci jeden z utajovaných kriminalistů, který se na akci podílel.

ČTĚTE TAKÉ:

Františk Hajn byl v červnu nepravomocně odsouzen na deset let za takzvanou loupež století - přepadení vozu bezpečnostní agentury Group 4 Securitas s více než 154 miliony korun. Následně policie objevila v Dominikánské republice i další hledané Čechy, kteří prý v zemi vytvořili komunitu.

Operace Dominik

Operace Dominik byla zahájena před více jak jedním rokem a jejím cílem bylo zadržet a dopravit na území České republiky hledané osoby, které v této oblasti vytvořili komunitu. Ta se zde ukrývala, její členové mezi sebou úzce spolupracovali a zajišťovali úkryt dalším hledaným zločincům. Jejich nelegální aktivity spočívali zejména v zajištění nové identity včetně nových dokladů totožnosti.

 

Autoři: , ,