Pátek 20. září 2024, svátek má Oleg
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Jako vyzbrojit celou Prahu. V Česku přibylo zbraní, je jich už přes milion

Instruktáž ve střelbě pistolí na střelnici Camp Zero. foto: Anna Boháčová, MAFRA

V České republice je bezmála 319 tisíc držitelů zbrojního průkazu. Za poslední čtyři roky přibylo téměř dvanáct tisíc nových. Největší nárůst policie zaznamenala po vypuknutí války na Ukrajině. Častým důvodem je bezpečnostní situace v Evropě, ale i zájem o střelecký sport a myslivost. Roste i počet legálně držených zbraní. Za poslední čtyři roky jich přibylo 117 tisíc. Čeští střelci jich mají přes milion.
  11:46

„V roce 2020 bylo v České republice 307 372 držitelů zbrojního průkazu. Rok poté o 1600 více. Po vypuknutí války na Ukrajině v roce 2022 evidujeme celkem 314 039 držitelů, což je výrazný nárůst. Pozadu ale nezůstává ani tento rok, kdy v prvním pololetí bylo 318 969 průkazů a 4312 žádostí o vykonání odborné zkoušky, která vydání průkazu předchází,“ představila mluvčí policie Irena Pilařová aktuální statistiky.

Počet zaregistrovaných zbraní držitelů zbrojních průkazů stoupl oproti loňskému roku o téměř 28 000 na 1 016 786 kusů. Přitom v roce 2020 bylo mezi střelci 900 087 zbraní. Nárůst za čtyři roky tak činí téměř 117 tisíc zbraní.

Volně prodejné zbraně od 18 let

Statistiky ovšem nezohledňují takzvaně volně prodejné zbraně. Tedy různé plynové pistole, perkusní zbraně nebo flobertky a nové moderní velmi silné vzduchovky.

Pro vlastnictví vysoce výkonné perkusní zbraně nebo flobertky (zbraň často sloužící k výcvikovým účelům a sportovní střelbě na krátké vzdálenosti, pozn. red.) stačí být plnoletý a zaregistrovat ji na policii. Jde o zbraně kategorie C1, pro které zbrojní průkaz není potřeba. Toho Češi podle výrobců využívají. Například důchodci pro vlastní sebeobranu. Tyto zbraně nejsou obsaženy ve výše zmíněných statistikách.

Máte zbrojní průkaz?

celkem hlasů: 1275

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00neděle 4. srpna 2024. Anketa je uzavřena.

Ano686
Ne, ale zvažuji si ho pořídit391
Ne a neplánuji si ho pořídit198

„Zbrojní kategorii C1 můžeme zjednodušeně popsat jako zbraně podléhající registraci, ale bez nutnosti vlastnění zbrojního průkazu. Řadíme sem celou škálu takzvaných plynovek od ráže 6,35 mm, ale s ohledem na sebeobranu především takzvané moderní perkusní zbraně na dělené střelivo. Ty zaznamenávají velký zájem pro svůj výkon a snadnou dostupnost,“ vysvětlil plukovník Milan Prchal, ředitel služby pro zbraně a bezpečnostní materiál.

Střelecká příprava na pražské střelnici Camp Zero.

Dále dodává, že důvodem pro pořízení těchto zbraní je často nemožnost získání zbrojního průkazu, například ze zdravotních důvodů. „Podmínky jsou dané zákonem. Věk alespoň 18 let, plná svéprávnost a místo pobytu na území České republiky. Nemusí to být místo trvalého pobytu, stačí i přechodný,“ vysvětluje Prchal.

Přitom moderní perkusní zbraně dosahují výkonu běžných zbraní, například často překonávají výkon standardní policejní služební zbraně v ráži 9 milimetrů Luger.

Devítimilimetrová flobertka se blíží výkonu malorážního střeliva .22 Long Rifle, které je často podceňováno a je smrtící až na dvě stě metrů. Má až 150 Joule, přitom dřívější legislativní úprava umožnila výkon maximálně 7,5 Joule. Stejné to je u vzduchovek. Běžně přesahují 50 Joule. I zde býval výkon omezen.

To potvrzuje i český výrobce perkusních a flobertkových zbraní Petr Fabian z firmy Detonics. „Tyto zbraně si nezadají a mnohdy i předčí klasické pistole. Celá zbraň je koncipována na zvládání vysokého výkonu. Ten obvykle přesahuje běžné střelivo, které používají například policejní složky ve svých zbraních,“ říká.

Obavy o bezpečnost

Majitel pražské střelnice Camp Zero Radovan Spáčil, který pořádá střelecké kurzy a přípravu nováčků na získání zbrojního průkazu, si vede podrobné statistiky. Častým důvodem, proč lidé chtějí získat zbrojní průkaz, je obava z bezpečnosti u nás a v zahraničí.

„Část lidí si chce zbroják pořídit z obavy o svou bezpečnost vzhledem k bezpečnostní situaci v Česku a část kvůli zhoršené bezpečnostní situaci v zahraničí s akcentem na konflikt na Ukrajině. To je odhadem třetina uchazečů. Zbytek jsou lidé, kteří se chtějí věnovat střeleckému sportu a myslivosti,“ říká Spáčil. Dvě třetiny jeho klientů jsou ve věku mezi 30 a 50 lety, dodává.

Nedílnou součástí přípravy k získání zbrojního průkazu je střelecká příprava. V tomto případě v pražské střelnici Camp Zero.

Debatu o pravidlech pro držení střelných zbraní, ale i jejich počtu ve společnosti, oživil útok, při kterém loni před vánočními svátky zemřelo v budově pražské filozofické fakulty 14 lidí a střelec, dalších 25 lidí bylo zraněno. Čtyřiadvacetiletý student fakulty k útoku použil legálně držené zbraně. Ještě předtím zavraždil svého otce a v Klánovickém lese zabil muže s batoletem.

Tragická událost ale patří k výjimkám, kdy legální držitel zbraně a zbrojního průkazu spáchá zločin. Za uplynulé roky je jen minimum případů, kdy k trestné činnosti byla použita legálně držená zbraň. Naopak velmi častý je útok, či hrozba namířenou plynovou pistolí, kterou laik prakticky nemá šanci rozeznat od skutečné.

Nový zákon o zbraních a střelivu, který je platný několik týdnů, ukládá prodejcům zbraní hlásit podezřelé obchody, umožňuje zabavit zbraně kvůli bezpečnostnímu riziku nebo zkracuje lhůtu pro lékařské prohlídky držitelů zbraní.

Autor:

Podzim bez nachlazení? Rozdáváme ImuBerin na podporu imunity ZDARMA
Podzim bez nachlazení? Rozdáváme ImuBerin na podporu imunity ZDARMA

Návrat do školy či práce, spojený s výkyvy teplot, může oslabit náš organismus. Ale co kdyby to letos bylo jiné? Zapojte se do testování a...