Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Policie zkoumá zbraně, prý zbytečně

Česko

Podle kriminalistů je zapleten do nelegálního obchodu se zbraněmi. Podnikatel to označuje za šikanu.

PRAHA Čtyřicetiletý Jaroslav ze Zlínska si na konci minulého roku koupil zbraň Mauser ve zbrojním obchodu Řehák & Řehák. S potřebnou dokumentací i vyraženým znakem zkušebny ji ihned registroval. Po několika měsících jej ale překvapila obsílka, podle níž měl pušku odevzdat k expertize.

Nebyl jediný, policie nyní výrobky zakoupené u Daniela Řeháka kontroluje hromadně. „Kvůli podezření z nepovoleného obchodu se zbraněmi,“ říká k tomu státní zástupce Vladimír Prokop. Další informace nechce říct. „Trestní stíhání je na začátku,“ vysvětluje.

Podle Daniela Řeháka se případ táhne od loňského března. „Policie u nás pravidelně dělá razie. Nikdy nic nenašla, tak se pokouší šikanovat naše zákazníky. Jen aby ukázala, že na něčem pracuje,“ zlobí se.

Na otázku, proč policie vybírá zakoupené zbraně, reagují krajští mluvčí tím, že je to na příkaz Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ). „Potřebujeme je pro další zkoumání v trestním řízení,“ reaguje mluvčí Hana Švecová.

Pokud by se skutečně jednalo o nelegální prodej zbraní, jak říká dozorující státní zástupce, měla by policie hledat viníky ve svých řadách.

„Teoreticky je možné dostat do obchodu nelegální zbraň, ale muselo by jít o spolupráci několika odpovědných osob na vysokých postech celní správy a policie,“ potvrzuje zbrojní expert Ivan Chludil. ÚOOZ však jeho kritiku nepřijímá. „Všechno, co děláme, musí být podloženo zákonem. Jestli vyhodnotíme, že došlo k jeho porušení, konáme. Nevymýšlíme si to,“ říká Hana Švecová.

Případ zbrojního obchodu Daniela Řeháka zatím připomíná policejní akci Rampuš z roku 2007. Detektivové s velkou slávou ohlásili, že rozbili gang, který měl prodávat zbrojní materiál do zahraničí bez potřebné licence. „Jednoznačně šlo o zneužití pravomocí policie. Dotyčný důstojník spustil celý ,cirkus‘, aniž by si ověřil, zda jde o schválené střelivo. Stačil jediný telefonát řediteli zkušebny,“ vzpomíná Chludil.

Policisté se ale podobným nařčením z ledabylosti brání. „Každý případ je řešen individuálně. Vždy se snažíme řídit legislativou, která se dané věci týká,“ říká jejich mluvčí Jan Melša. Majitel firmy Multiagro, která střelivo prodávala, skončil i s manželkou na tři měsíce ve vazbě. „Stát pak přiznal chybu a vyplatil nám odškodné čtrnáct tisíc,“ vybavuje si nepříjemné období podnikatel Rudolf Martin.

***

JAK SI OPATŘIT ZBRAŇ Z CIZINY

Přes obchodníka v Česku 1. Zbraň dovážená z ciziny musí nejdřív projít celním úřadem 2. Po skončení kontroly v celním skladu je zaregistrována u dovozce, většinou velkoobchodu 3. Po odeslání z velkoobchodu je zaregistrována u prodejce, který si ji koupil 4. Nakonec ji musí k policejní evidenci přihlásit majitel

Pokud byla zbraň přivezena ze země, která nemá státní zkušebny (například USA) nebo nemá mezinárodně uznávané zkušební značky, musí ještě projít ověřením českou zkušebnou zbraní. To musí zajistit dovozce nebo majitel.

Soukromě 1. V Česku si musí zájemce požádat o mezinárodní potvrzení, že zbraň je u nás legální 2. Pokud to zahraniční prodejce či typ zbraně vyžaduje, je třeba si povolení ke koupi obstarat ještě i v zemi nákupu 3. Zahraniční policie informuje své české kolegy o nákupu 4. Po návratu do Česka musí majitel svou zbraň ihned přihlásit do policejní evidence, pokud se tak do deseti dnů nestane, jde o nelegální obchod

Autor: