Středa 22. března 2023, svátek má Leona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Policie zloděje půlmiliardy nedopadla

Česko

  17:00
PRAHA - Pátrání po Františku Procházkovi, který měl ukrást přes půl miliardy korun, nekončí. Policisté sice obklíčili ubytovnu v pražském Hloubětíně, v níž se muž mohl údajně ukrývat. Tam ho ovšem nenašli.

Policista hlídkuje před ubytovnou, ve které vídali Františka Procházku, jenž ukradl přes půlmiliardy korun. foto: Jiří ReichlLidové noviny

"Krátce před 12:00 jsme dostali na tísňovou linku informaci, že v budově Areálu Hloubětín se nachází podezřelá osoba, po které bylo vyhlášeno celostátní pátrání," řekla na místě mluvčí pražské policie Iva Knolová. Informaci prý poskytl očitý svědek.

Slévačská uliceV ubytovně bydlí řada zaměstnanců bezpečnostních služeb. Budovu obklíčili policisté, kteří začali prohledávat jeden pokoj za druhým. Františka Procházku ale  nenašli. Knolová řekla, že policisté vytvořili dva týmy, které postupně prohledávali obě křídla budovy. Mluvčí také potvrdila, že Procházka dříve v ubytovně jistou dobu bydlel. Kvůli pachateli rekordní krádeže byli v pohotovosti policisté po celé zemi.

Více než půl miliardy korun zmizelo v sobotu dopoledne z pobočky bezpečnostní služby G4S Cash Services, která se specializuje na převoz peněz. Krádež, která nemá v české historii obdoby, však pracovníci firmy odhalili až další den - v neděli.

Na objasnění krádeže pracuje speciální kriminalistický tým, který prověřuje několik vyšetřovacích verzí. Hlavním podezřelým je právě třiatřicetiletý zaměstnanec firmy František Procházka.

V hlavní roli polepená dodávka
Zhruba pět set šedesát milionů ukradl Procházka pomocí komplice či kompliců. V celém případu také sehrál důležitou roli bílý vůz Volkswagen Transporter. Auto s registrační značkou 1L7 49 73 totiž Procházka koupil už v roce 2003. Teprve nedávno ale vozidlo opatřil samolepkami bezpečnostní agentury. "Vůz se na první pohled ničím nelišil od ostatních vozidel firmy," řekla Knolová.

Tato skutečnost by mohla nasvědčovat tomu, že zločin byl dlouho dopředu naplánován. Procházka přitom podle dostupných informací pracoval v poškozené agentuře teprve čtyři měsíce.

Policie zjistila, že Procházkův vůz vjel do objektu bezpečnostní agentury v sobotu kolem 09:00. Procházka už i s ukradenými penězi na neznámého řidiče čekal. "Umožnil mu vjezd do objektu, popsala Knolová. Bankovky pak rychle do auta naložili a vůz během několika málo minut areál zase opustil. A Procházka se vrátil do práce.

Po nedělním odhalení krádeže policie vyhlásila po Procházkovi celostátní pátrání. Zatím - v neděli pozdě večer - byl ale v Kandertově ulici v Praze 8 nalezen jen opuštěný Procházkův Volkswagen Transporter.

Okradená firma vypsala na informace vedoucí k dopadení zloděje odměnu dva miliony eur, což je více než padesát milionů korun. Jinak se odmítla k případu vyjadřovat.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat