25. dubna 2016 10:59 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ovčáček se nečekaně omluvil. Policie na Hradě zakázala skautům zpívat hymnu

Hradní mluvčí Jiří Ovčáček. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hradní mluvčí Jiří Ovčáček. | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

PRAHA Tady hymnu zpívat nesmíte, dozvěděli se skauti na Pražském hradě od policisty. Stalo se tak po tradiční mši v bazilice sv. Jiřího, kde chtěli uctít svého patrona. Hradu se jednání policie nelíbí. Jiří Ovčáček se za nepříjemnosti omlouvá.

„Policie nedovolila skautům zazpívat před bazilikou na Hradě státní hymnu,“ postěžovali si skauti na sociálních sítí. V neděli šli totiž tradičně uctí památku svatého Jiřího - skautského patrona do stejnojmenné baziliky na Pražském hradě. Poté se měla tradičně zazpívat česká hymna. Plán však zhatila policie.

„Oddíly se nejdříve vzájemně představovaly a než jsme začali zpívat, přišel policista a sdělil nám, že tu nesmíme být. Odůvodnil to zpřísněnými pravidly po té aféře s červenými trenkami,“ popsal incident Prokop Šilhavý, který patřil do užšího vedení organizátorů akce.

Hradu se jednání policie nelíbí. „Skautům se zcela upřímně a od srdce, zvláště jako jmenovec sv. Jiří, omlouvám, Velmi mne mrzí, že nemohli zazpívat hymnu na tradičním místě. Policie se sice nedopustila žádného prohřešku, postupovala přesně dle regulí, ale vzhledem k situaci poněkud necitlivě,“ sdělil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Skauti sami přiznávají, že akce nebyla nahlášená. Několik let zpět to ale nebyl problém. Nyní zjišťují, co se vlastně stalo. „Řeší se to, co to mělo být a zdali je to podle práva. Zatím se nám to nikde nepodařilo dohledat,“ tvrdí Šilhavý.

Hrad se omluví

Ovčáček plánuje skauty kontaktovat, aby se jim Hrad mohl omluvit. „Příští rok se budeme těšit na hymnu v podání skautů. Bezpečnostní opatření jsou po teroru v Paříži a Bruselu zpřísněna. Ale i tento fakt umožňuje samozřejmě určitou citlivost a operativnost. Je něco jiného, když přijdou skauti tradičně zpívat hymnu a něco jiného, když dorazí vulgární úderka pana Tomasze Peszynského,“ dodal Ovčáček.

Hradní mluvčí tím odkázal na akci aktivistů, kteří se zúčastnili prohlídky Hradu s tibetskými a ukrajinskými vlajkami. Vyjadřovali tím nesouhlas s politikou prezidenta a chtěli upozornit na důležitost ochrany lidských práv.

Neempatické a necitlivé

Policie prý postupovala podle zákona. „Policista, který kontaktoval organizátora akce na Jiřském náměstí v prostorách Pražského hradu, tak učinil v souladu s platným Návštěvním řádem Pražského hradu,“ řekl mluvčí policejního prezidia Jozef Bocán. „Upozornil jej na fakt, že dle tohoto řádu jsou pěvecká a hudební vystoupení v areálu Pražského hradu možná na základě povolení Správy pražského hradu.

Na druhou stranu strážci zákona uznávají, že mohli postupovat i citlivěji. „Vzhledem k údajnému úmyslu zazpívat tou dobou v těchto prostorech státní hymnu, lze počínání policisty hodnotit jako neempatické a necitlivé,“ míní Bocán. „Tato nešťastná situace byla vedením Policejního prezidia ČR projednána se zástupcem ředitele Útvaru pro ochranu prezidenta ČR tak, aby k obdobným událostem do budoucna pokud možno nedocházelo,“ dodal.

Policie je poslední dobou kritizována za neadekvátní zákroky, které odůvodňuje bezpečností. Během návštěvy čínského prezidenta vstoupila například na půdu FAMU a donutila studenty sundat tibetskou vlajku. Stejně tak čelí kritice, že zbytečně uzavřela okolí Hradu.

Jakub Zelenka

Autor

Jakub Zelenkajakub.zelenka@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz