Úterý 18. února 2020svátek má Gizela 4 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ovčáček se nečekaně omluvil. Policie na Hradě zakázala skautům zpívat hymnu

Hradní mluvčí Jiří Ovčáček. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hradní mluvčí Jiří Ovčáček. | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

PRAHA Tady hymnu zpívat nesmíte, dozvěděli se skauti na Pražském hradě od policisty. Stalo se tak po tradiční mši v bazilice sv. Jiřího, kde chtěli uctít svého patrona. Hradu se jednání policie nelíbí. Jiří Ovčáček se za nepříjemnosti omlouvá.

„Policie nedovolila skautům zazpívat před bazilikou na Hradě státní hymnu,“ postěžovali si skauti na sociálních sítí. V neděli šli totiž tradičně uctí památku svatého Jiřího - skautského patrona do stejnojmenné baziliky na Pražském hradě. Poté se měla tradičně zazpívat česká hymna. Plán však zhatila policie.

„Oddíly se nejdříve vzájemně představovaly a než jsme začali zpívat, přišel policista a sdělil nám, že tu nesmíme být. Odůvodnil to zpřísněnými pravidly po té aféře s červenými trenkami,“ popsal incident Prokop Šilhavý, který patřil do užšího vedení organizátorů akce.

Hradu se jednání policie nelíbí. „Skautům se zcela upřímně a od srdce, zvláště jako jmenovec sv. Jiří, omlouvám, Velmi mne mrzí, že nemohli zazpívat hymnu na tradičním místě. Policie se sice nedopustila žádného prohřešku, postupovala přesně dle regulí, ale vzhledem k situaci poněkud necitlivě,“ sdělil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Skauti sami přiznávají, že akce nebyla nahlášená. Několik let zpět to ale nebyl problém. Nyní zjišťují, co se vlastně stalo. „Řeší se to, co to mělo být a zdali je to podle práva. Zatím se nám to nikde nepodařilo dohledat,“ tvrdí Šilhavý.

Hrad se omluví

Ovčáček plánuje skauty kontaktovat, aby se jim Hrad mohl omluvit. „Příští rok se budeme těšit na hymnu v podání skautů. Bezpečnostní opatření jsou po teroru v Paříži a Bruselu zpřísněna. Ale i tento fakt umožňuje samozřejmě určitou citlivost a operativnost. Je něco jiného, když přijdou skauti tradičně zpívat hymnu a něco jiného, když dorazí vulgární úderka pana Tomasze Peszynského,“ dodal Ovčáček.

Hradní mluvčí tím odkázal na akci aktivistů, kteří se zúčastnili prohlídky Hradu s tibetskými a ukrajinskými vlajkami. Vyjadřovali tím nesouhlas s politikou prezidenta a chtěli upozornit na důležitost ochrany lidských práv.

Neempatické a necitlivé

Policie prý postupovala podle zákona. „Policista, který kontaktoval organizátora akce na Jiřském náměstí v prostorách Pražského hradu, tak učinil v souladu s platným Návštěvním řádem Pražského hradu,“ řekl mluvčí policejního prezidia Jozef Bocán. „Upozornil jej na fakt, že dle tohoto řádu jsou pěvecká a hudební vystoupení v areálu Pražského hradu možná na základě povolení Správy pražského hradu.

Na druhou stranu strážci zákona uznávají, že mohli postupovat i citlivěji. „Vzhledem k údajnému úmyslu zazpívat tou dobou v těchto prostorech státní hymnu, lze počínání policisty hodnotit jako neempatické a necitlivé,“ míní Bocán. „Tato nešťastná situace byla vedením Policejního prezidia ČR projednána se zástupcem ředitele Útvaru pro ochranu prezidenta ČR tak, aby k obdobným událostem do budoucna pokud možno nedocházelo,“ dodal.

Policie je poslední dobou kritizována za neadekvátní zákroky, které odůvodňuje bezpečností. Během návštěvy čínského prezidenta vstoupila například na půdu FAMU a donutila studenty sundat tibetskou vlajku. Stejně tak čelí kritice, že zbytečně uzavřela okolí Hradu.

Jakub Zelenka

Autor

Jakub Zelenkajakub.zelenka@lidovky.czČlánky
Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

Střešní boxy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...

SOUTĚŽ: Vyhrajte erotické pomůcky a užijte si Valentýna na maximum
SOUTĚŽ: Vyhrajte erotické pomůcky a užijte si Valentýna na maximum

Vyhrajte vibrátor nebo sadu venušiných kuliček od Sexshopik.cz a připravte se na slastné, vášnivé a hravé chvilky. Radost výhra přinese vám i partnerovi.