Pondělí 5. června 2023, svátek má Dobroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Policie znovu vyšetřuje privatizaci Mostecké uhelné společnosti

Česko

  20:07
ÚSTÍ NAD LABEM - Policie opět vyšetřuje privatizaci Mostecké uhelné společnosti z konce 90. let. Nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká televizi řekla, že odloženou kauzu nařídila otevřít na základě výsledků vyšetřování švýcarských orgánů. Informovala o tom dnes Česká televize (ČT).
Těžba hnědého uhlí (ilustrační foto)

Těžba hnědého uhlí (ilustrační foto) foto: ČTK

Česká policie vyšetřovala transakce spojené s ovládnutím dolů téměř deset let, případ vloni v létě odložila. Švýcarská generální prokuratura, která uzavřela vyšetřování letos na jaře, podle ČT dodala české protikorupční policii nové důkazy, díky kterým je možné ve vyšetřování pokračovat.

Švýcaři však byli ochotní vydat informace o podezřelých bankovních kontech jen pod podmínkou, že česká strana znovu oficiálně zahájí vyšetřování. To zahájili ústečtí žalobci. "Zdejší státní zastupitelství požádalo švýcarskou stranu o informace cestou právní pomoci," řekla ČT náměstkyně krajského státního zastupitelství v Ústí nad Labem Lenka Bradáčová.

Podle policie byla Mostecká uhelná společnost (MUS) v roce 1998 ovládnuta pomocí peněz, které měla povinně odkládat do rezervních fondů na budoucí rekultivace. Několik miliard z nich však odešlo na řadu zahraničních účtů.

Švýcarská prokuratura má teď údajně v rukou důkazy, že jsou totožné s těmi, za které MUS koupila společnost Investenergy.

Státní zastupitelství uvalilo na vyšetřování přísné informační embargo.

Podle zdrojů blízkých vyšetřování jsou podezřelí údajně čtyři Češi a jeden belgický občan, uvedla ČT.

Mostecká uhelná společnost

Mostecká uhelná společnost, předchůdce Mostecké uhelné, a.s., vznikla v listopadu 1993 spojením bývalých státních podniků Doly a úpravny Komořany, Doly Ležáky a Doly Hlubina. Společnost několikrát změnila vlastníka.

V roce 1998 v ní největší podíl patřil Appian Group. V roce 2003 ji od investičního fondu Appian Central Europe Development Investment Funds PCC Limited koupili Antonín Koláček (40 %), Luboš Měkota (40 %), Petr Pudil (10 %) a Vasil Bobela (10 %), v roce 2006 podíly převedli na firmu Czech Coal N. V., registrovanou v Nizozemsku.

Ve stejném roce odkoupil menšinový podíl prostřednictvím kyperské společnosti Indoverse Czech Coal Investments Limited podnikatel Pavel Tykač.

Autoři: ,