Úterý 25. února 2020svátek má Liliana 11 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Způsob prodeje polikliniky byl trestuhodný, míní policie. Případ odložila

Středočeskou ČSSD povede do podzimních krajských voleb senátor a příbramský starosta Josef Řihák  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Středočeskou ČSSD povede do podzimních krajských voleb senátor a příbramský starosta Josef Řihák | foto: ČTK

PŘÍBRAM Je to případ, který v Příbrami vířil emoce a nyní se ukazuje, že oprávněně. Vyšetřování kontroverzního prodeje polikliniky posvěceného vedením tehdejšího starosty, dnešního hejtmana a senátora Josefa Řiháka (ČSSD) sice policie odložila, server Lidovky.cz však získal usnesení, v němž vyšetřovatelé konstatují, že jednání radnice bylo trestuhodné.

Radnice polikliniku se sousední budovou přiklepla ve výběrovém řízení za 20,5 milionu korun v prosinci 2011 společnosti Triticum. Proti tomu bouřlivě protestovala veřejnost a lékaři, Řihákovi dokonce kdosi zapálil rodinnou chatu a starosta tvrdil, že právě kvůli prodeji.  Dvě z neúspěšných společností - Ravak a Rodiso - pak napadly soutěž kvůli netransparentnosti, druhá jmenovaná dokonce podala trestní oznámení. 

ČTĚTE TAKÉ:


Vyšetřovatelé nicméně loni v listopadu případ odložili s tím, že nedošlo k trestnému činu. "Zvítězilo právo a spravedlnost,“ radoval se současný starosta Příbrami Pavel Pikrt (ČSSD). Jenže zapomněl dodat podstatnou věc: policie konstatovala, že okolnosti výběrového řízení jsou nanejvýš podezřelé, úředníci radnice ho ale šikovně ušili tak, aby neporušili zákon. 

"Skutečné se jedná 'jen' o podezřelé okolnosti, které lze charakterizovat jako trestuhodné, nikoliv trestné. Nepodařilo se prokázat pochybení v rozporu se zákonem," píší detektivové v desetistránkovém odůvodnění, které má server Lidovky.cz k dispozici. 

Řihákovy vazby

Jinak ale většině námitek společnosti Rodiso dala policie zapravdu. Poukázala třeba na vazby mezi exstarostou Řihákem a vítěznou firmou Triticum. "Jako člen představenstva v ní vystupuje Miloš Žemlička. Ten má též majetkovou účast ve společnosti Pilstradem stejně jako Řihákův přítel Pavel Brejcha, jehož syn Petr je bývalým Řihákovým poslaneckým asistentem a majitelem nemovitosti, kterou Řihák užívá v nájmu," upozorňují na střet zájmů. 

Detektivové se vypořádali i s nejzásadnější námitkou veřejnosti -  podivným způsobem, jakým obálková komise vybrala vítěze. "Projevy nevole, rozhořčení a kritika tohoto postupu jsou ze strany veřejnosti zcela na místě, neboť je zřejmé, že prostor pro případnou manipulaci zde jednoznačně byl," napsali jasně.

Protesty občanů Příbrami proti prodeji polikliniky.

Protesty občanů Příbrami proti prodeji polikliniky.

O co jde? Komisi tvořili pouze tři lidé, dva zaměstnanci radnice a advokát spolupracující s městem, obálky s nabídkami otevřeli bez přítomnosti notáře, na žádosti o účast při otevírání nereagovali a i přes opakované žádosti o zveřejnění výsledků je radnice oznámila až 13 dní od podání nabídek. Pomyslnou třešničkou na dortu je potom výmluva vedoucí komise Věry Černé, že informace o výsledcích zaslala, "nechtěně" ale k e-mailové adrese zapomněla připojit koncovku .cz, a tak zpráva neodešla.

Podezřelá nabídka

A do třetice: vítězná nabídka společnosti Triticum byla při dvacetimilionovém obchodu vyšší o zanedbatelných 220 tisíc korun než nabídka účastníka na druhém místě, společnost se navíc probrala z mnohaletého kómatu několik dní před vyhlášením výběrového řízení na prodej polikliniky.

Exstarosta a nynější hejtman Řihák nechce nové skutečnosti komentovat a o prodeji polikliniky se odmítá bavit. "To usnesení neznám, nikdy jsem ho nečetl. Všechno bylo prošetřované, prověřené a já nemám v úmyslu komentovat nějaké usnesení. Od začátku říkám, že jsme nic špatného neudělali," odbyl dotaz serveru Lidovky.cz. 

České Palermo

Podivný prodej polikliniky přitom není jediným kostlivcem z éry Řihákova starostování. Po jeho nástupu do funkce se díky zakázkám od města začalo dařit stavební společnosti MTStav . Stejná firma pak zrekonstruovala Řihákovo rodinné sídlo v Žežicích nad Příbramí. Vilka není napsaná na Řiháka, ale právě na jeho bývalého asistenta Petra Brejchu, o němž se v usnesení píše.

Nevídané poměry Řihák zavedl i na příbramské radnici. Do komise pro vzdělání dosadil svou sestru Jiřinu Kaiserovou,  překopal zažitou organizační strukturu a převedl pod sebe klíčový odbor investic. Úředníkům pak zakázal, aby bez jeho vědomí podávali informace o veřejných zakázkách a průběhu výběrových řízení.

Město navíc v roce 2009 věnovalo fotbalovému klubu kontroverzního příbramského podnikatele Jaroslava Starky bezmála dva miliony korun a kvůli ekonomické krizi nížil splátky dluhu za nezaplacený nájem na polovinu.

Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky
Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Ležela u nohou vraha, čekala smrt a modlila se. Přežila, ale trpí

Ekaterina Garbova - střelba ve Fakultní nemocnici v Ostravě Porubě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ekaterina Garbova přežila. Vrahovy výstřely ji naštěstí minuly. Odnesla si však zranění z toho, jak po ní lidé v panice...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Ztracená důvěra ženy může znamenat konec vztahu. Záleží, jak se k dané věci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....