Úterý 29. září 2020svátek má Michal 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Policii navzdory. Growshop v Praze znovu otevřel. Přijde další razie?

Protest proti zátahu na growshopy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Protest proti zátahu na growshopy. | foto: MAFRA - Ladislav Němec

PRAHA Majitel největšího growshopu vytáhl do boje za záchranu své živnosti. Obchod Michala Otipky totiž začal ve středu poprvé od policejní razie prodávat zboží. Tři provozovny v Praze nabízejí pěstební techniku a semínka rostlin včetně konopných. Otipka serveru Lidovky.cz řekl, že se tak snaží zachránit svoji živnost. Šéf protidrogové centrály Jakub Frydrych to považuje za snahu obejít zákon.

Při zátahu před třemi týdny policie Otipkovi zabavila výrobky za několik milionů a zhruba půl milionu korun v hotovosti. "Během razie mi policisté řekli, že mohu pokračovat dál, tak jsem si sehnal zboží a pokračuji," řekl podnikatel serveru Lidovky.cz. Podle svých slov navíc nemá co ztratit. " Buď skončím, nebo to zkusím, abych společně s dalšími lidmi nezkrachoval," tvrdí Otipka.

ČTĚTE TAKÉ:


V obchodech prý nebude k dostání nic nezákonného. "Na většině provozoven prodáváme pěstební techniku, v jednom obchodě se prodávají speciální semínka," popsal Otipka. Jenže ani to podle Frydrycha nemusí zabránit dalšímu policejnímu zásahu.

"Není žádná uzavřená množina povolených a zakázaných komodit. Od začátku říkáme, že ty komodity jsou legální, jde o něco jiného. Paragraf šíření toxikomanie sleduje zájem společnosti na nešíření toxikomanie," uvedl pro server Lidovky.cz.  

Michal Otipka

Michal Otipka

Zároveň ale připustil, že prodej konopných semen zákon v Česku nezakazuje. "Pěstitel je ale odpovědný až za to, co z nich vyroste. Když jim z nich vyroste konopí s obsahem vyšším než 0,3 procent THC, dopouštějí se protiprávního jednání," varuje policista.

Podobný krok growshopů Frydrych očekával a slibuje, že budou pod policejním drobnohledem. "Typické české řešení formou 'vymyslíme jak to obejít' mě nepřekvapuje. Nepochybně budeme dál provádět průběžný monitoring, jak to má policie za úkol," plánuje. 

Policisté vzali growshopy útokem, protože se podle nich dopustily šíření toxikomanie tím, že nabízely a veřejně prezentovaly užívání marihuany. Ze šířen í toxikomanie policisté obvinili přes čtyři desítky lidí a dalších 32 z tohoto trestného činu podezírají. Otipku kriminalisté ve středu vyslechli.

Jakub Frydrych

Jakub Frydrych

"Ptali se mě, jak se jmenuji, zda mám internetové stránky, jaké dodavatele, samé obecné věci, aby mohli určit místní příslušnost," popsal. Otipka si minulý týden v rozhovoru se serverem Lidovky.cz postěžoval, že žádal od policie rady, jak zůstat v mezích zákona, dočkal se ale odmítnutí. Podle Frydrycha by jinak policisté porušili zákon.

Šéf protidrogové policie však podle Otipky nemluví pravdu. "Mohu dokázat, že to je jinak, sami policisté chodili a radili, ať odstraníme knihy a časopisy, jinak máme problém. Dál říkali, že můžeme prodávat semínka, ale musíme začernit obsah THC, to ale nemá oporu v zákoně. Čili buď lže pan Frydrych, nebo policisté porušili zákon nebo obojí dohromady," míní podnikatel.

Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Rychlá zdravá svačinka? Hledáme 40 testerek, které vyzkouší Sunar BIO kapsičky
Rychlá zdravá svačinka? Hledáme 40 testerek, které vyzkouší Sunar BIO kapsičky

Ve spolupráci se Sunarem, tradičním českým výrobcem dětské výživy, jsme si pro vás připravili velké testování BIO kapsiček.