Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Česko

Policii překvapilo vyjádření o známém viníkovi otravy Bečvy. Znalec nebyl zbaven mlčenlivosti

Po úniku neznámé látky uhynuly v řece Bečvě tisíce tun ryb. foto: MAFRA

VSETÍN - Policii překvapilo vyjádření znalce Jiřího Klicpery, který v pondělním pořadu Reportéři ČT řekl, že otravu řeky Bečvy nezpůsobila chemička Deza. Policie nezbavila soudního znalce mlčenlivosti, řekla to v úterý krajská policejní mluvčí Lenka Javorková. Potvrdil to i Klicpera. Před několika dny v on-line debatě expertů také prohlásil, že viníka zářijové otravy už zná. Konkrétní ale nebyl.
  13:03aktualizováno  15:06

Za otravu Bečvy nemůže chemička Deza, říká soudní znalec. Viníka prý zná

Znalec Klicpera v případu pro policii zpracovává klíčový posudek. Odborníci ale upozorňují, že ze zákona mají znalci povinnost mlčenlivosti. „Policii včerejší (pondělní) vystoupení soudního znalce překvapilo, ze strany Policie ČR zbaven mlčenlivosti nebyl. V současné době jeho vystoupení do veřejného prostoru vyhodnocujeme,“ uvedla Javorková.

Lidé chtějí spravedlnost po úniku toxických látek do řeky Bečvy.
Viníka ekologické havárie úřady zatím nenašly.

Klicpera vyjádření policie potvrdil. „Policie mě nezbavila mlčenlivosti. Nesmím nic říct. Můžete si přečíst to, co už je venku a jiného nic,“ uvedl znalec.

Původní lhůta pro vypracování posudku skončila 20. prosince. „Protože se to nedalo za tu dobu stihnout, tak byl termín prodloužen do konce února. A když bude zapotřebí, tak se může opět prodloužit, protože obvykle se posudky na takové havárky dělají nejméně šest měsíců,“ řekl Klicpera.

On-line debaty expertů se účastnil i Přemysl Soldán z Výzkumného ústavu vodohospodářského. „Sám mám zkušenost jako soudní znalec, překvapilo mě to vystupování a prezentování něčeho předtím, než to prošlo procesem, jakým by to mělo projít,“ řekl dnes Soldán novinářům ve Vsetíně. Znalcovy informace překvapily i náměstkyni zlínského hejtmana Hanu Ančincovou (Piráti), která má na starosti životní prostředí. „Oficiální posudek stále není, ale už se opět v médiích diskutuje, kdo to nebyl,“ řekla Ančincová. „Zůstává mi rozum stát, že ten, kdo by měl v případu mluvit, mlčí, a kdo by měl mlčet, tak mluví,“ dodala.

Valašskomeziříčská chemička Deza patří do holdingu Agrofert, který je ve svěřenských fondech založených předsedou vlády Andrejem Babišem (ANO). Nedlouho po otravě řeky ji v prvotním místním šetření vyloučila jako možného původce havárie i Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP). „Šetření ale dále pokračuje,“ uvedla mluvčí ČIŽP Radka Nastoupilová.

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) minulý týden v rozhovoru uvedl, že znalecký posudek vzorků by snad mohl být v březnu. Opoziční strany ODS, KDU-ČSL a TOP 09 již dříve informovaly, že budou usilovat o zřízení sněmovní vyšetřovací komise. Pokud neuspějí, chtějí založit expertní tým.

Závažná ekologická havárie, kterou podle České inspekce životního prostředí způsobily kyanidy, postihla řeku v úseku pod Valašským Meziříčím na Vsetínsku až po Přerov. Jedovaté látky do vody unikly 20. září, podle odborníků poškodily celý vodní biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy asi na 40 kilometrech toku. Do kafilerie odvezli rybáři přes 40 tun ryb.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!