Čtvrtek 23. ledna 2020svátek má Zdeněk 2 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Policii zajímají školské dotace, které šly Kejvalovi a Černoškovi

Miroslav Černošek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miroslav Černošek | foto: ČTK

Praha Protikorupční policie se zajímá o financování olympijského parku v Praze na Letné. Ale nejen to. Vyšetřovatelé prověřují i další projekty, které v posledních dvou letech dotovalo ministerstvo školství a v nichž figurovali šéf Českého olympijského výboru Jiří Kejval a majitel agentury Česká sportovní Miroslav Černošek. Policisty zároveň zajímá, jakou roli v poskytování dotací hrál bývalý ministerský náměstek pro sport Jan Kocourek.

Vyplývá to ze seznamu otázek, které policejní útvar poslal v květnu na ministerstvo školství. LN je mají k dispozici. "Doložte seznam konkrétních projektů za rok 2013 a 2014, ve kterých Miroslav Černošek a Jiří Kejval v rámci různých společností a organizací, v nichž byli jednotlivě nebo společně zastoupeni, zažádali MŠMT o poskytnutí dotací k různým projektům," stojí v žádosti protikorupční policie.

Kromě projektů, jež finanční podporu získaly, chce policie vědět i o těch, kterým dotaci resort neposkytl. Důvodem policejního zájmu je trestní oznámení, které míří na Kejvala, Černoška i Kocourka a o němž LN informovaly už počátkem června. Policie i vyšetřovatel se k případu oficiálně odmítají vyjadřovat. Ani ministerstvo školství nechce uvést, jaké odpovědi zaslalo.

Pátrá i antimonopolní úřad

V případě sedmnáctidenní akce za 66 milionů korun v Praze na Letné, která se konala souběžně s olympijskými hrami v ruském Soči, ministerstvo školství přispělo 15 miliony. Za projekt se přímo ve vládě zasazoval právě Kocourek.

Pozornost policie, ale i antimonopolního úřadu si Kejval vysvětluje jako účelovou. "Vzhledem k tomu, že bylo již podáno několik účelových oznámení na tuto akci, je to zřejmě jen další pokus o otravování vzduchu ve sportu," uvedl. Za Kejvalem stojí i předseda České unie sportu a zároveň místopředseda olympijského výboru Miroslav Jansta: "Věřím, že jde o účelovou akci."

"Počítal jsem, že budeme pod tlakem"

Důvod, proč jsou sportovní projekty nyní pod drobnohledem, může podle Kejvala souviset s tím, že prosazuje změny ve financování sportu. "Předpokládám, že řadě lidí se nelíbí, že chceme zprůhlednit finanční toky ve sportu. Zřejmě si transparentnost představovali jinak, než že budeme tlačit na zveřejňování všech vyúčtování a podobně. Takže jsem počítal s tím, že budeme pod tlakem," tvrdí šéf olympijského výboru.

Kejval se snaží omezit vliv takzvaných servisních organizací a prosazuje, aby peníze šly přímo jednotlivým svazům podle jasných pravidel. Pokud svaz potřebuje služby servisní organizace, může si ji podle Kejvala najmout na základě soutěže.

Prověrku peněz, které protékají sportem, řeší i Nejvyšší kontrolní úřad. Prošetřuje dvacet svazů, například Fotbalovou asociaci, Českou unii sportu, Český atletický svaz nebo Českou obec sokolskou.

"Kontrola začala v lednu a skončit by měla v říjnu," potvrdila LN mluvčí úřadu Olga Málková. Kontroloři podle ní analyzují oblasti, které mohou být rizikové.

Sportovní kluby měly v plánu navštívit už od konce minulého roku."Zohledníme, jaké informace v otevřených zdrojích se o nich napsaly a co jsme už zkontrolovali. Jednu věc rozhodně nekontrolujeme každý rok," doplnila mluvčí.

Michaela Těšínská

Autor

Michaela Těšínskámichaela.kabatova@lidovky.czČlánky
Premium

Nejhorší jsou opilí pasažéři. Letět v Maxu bych se bála, říká blogující letuška

Letuška Magdaléna Škardová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Být letuškou či stewardem je snem mnoha dětí. Přesně takový dětský sen si splnila Magdaléna Škardová z Brna. Poté, co...

Premium

Opustil ji manžel, mentorka i její hlas. Bojovnice Radůza však tvoří dál

Radůza při koncertu v pražském divadle Dobeška (22. ledna 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Významná česká písničkářka Radka Vranková se může pyšnit i jinými úspěchy. Je výbornou spisovatelkou a rovněž matkou....

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...