Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Políčila vražednou léčku, pak svedla ředitele věznice

Česko

Ve Francii se provalil skandál z ženské věznice ve Versailles. Žena, která si tam odpykávala trest za podíl na rasově motivované vraždě, udržovala poměr s ředitelem ústavu výměnou za nejrůznější výhody.

PAŘÍŽ/PRAHA Případ vraždy židovského mladíka Ilana Halimiho v roce 2006 otřásl celou Francií. Skupina známá pod názvem gang Barbarů tohoto prodavače mobilních telefonů unesla, nelidsky mučila a následně od jeho rodiny žádala výkupné. Poté ho nechala ležet pohozeného u železniční trati, kde byl nalezen. Na následky svých zranění ale zemřel ještě při převozu do nemocnice.

Členové gangu stanuli před soudem v roce 2009. Vzhledem k tomu, že mezi nimi byli zejména muslimové, mluvilo se o jejich činu jako o rasově motivované vraždě. Nejvyšší trest dostal jejich vůdce Jusuf Fofana, ale do vězení byť na kratší dobu byli posláni i někteří jeho komplicové. Mezi nimi i dnes 22letá Jalda Arbabzadehová (původem Íránka) známá pod přezdívkou Emma. Ta měla při hrůzném zločinu za úkol Halimiho svést a nalákat ho přímo do spárů gangu s příslibem 3 až 5 tisíc eur odměny.

V těchto dnech vyšlo najevo, že ve svých milostných léčkách pravděpodobně nepřestala ani za zdmi versailleské ženské věznice, kde si odpykala zhruba polovinu devítiletého trestu. Ukázalo se, že ředitel zařízení 41letý Florent Goncalves s ní mezi prosincem 2009 a říjnem 2010 udržoval milostný poměr. Kromě toho jí poskytoval výhody, o kterých by se ostatním vězeňkyním mohlo jen zdát – měla k dispozici mobilní telefon, značné sumy peněz, a dokonce jí podle listu Le Journal du Dimanche (JDD) nechal k narozeninám udělat dort. Policii prý řekl, že ji miloval a plánoval s ní společnou budoucnost.

Krom něj ale podle francouzských médií upadl do milostných tenat Emmy minimálně ještě jeden dozorce. Ten se prý do vězenkyně „jen“ zamiloval a nezištně ji zahrnoval zakázanými předměty. I jeho nyní vyslýchají policisté.

Emma „ředitelka“ Vyšetřování případu však ukázalo daleko širší rozměry celého skandálu. Goncalves zřejmě neměl ve vězení pouze jedinou favoritku (Emmu), ale hned několik. „Dostali jsme upozornění na začátku léta 2010,“ řekl JDD Jean-Marie Delarue, který je hlavním kontrolorem nad francouzskými věznicemi. „Dvě mladé vězenkyně nám poslaly zprávu, ve které nám naznačily existenci jistého zvýhodňování některých zadržených ze strany ředitele,“ uvedl Delarue. „Když jsme se s nimi v srpnu setkali, stěžovaly si, že se stávaly terčem Goncalvesova sexuálního harašení,“ dodal.

Když si kontroloři na vězení posvítili, zjistili, že nejméně šest žen požívalo různých výhod, včetně svobody pohybu uvnitř budovy. Ze svědectví však vyplývá, že Emma měla mezi nimi výlučné postavení, díky čemuž si mezi kolegyněmi vysloužila přezdívku „ředitelka“. Mimo jiné trávila nápadně hodně času v Goncalvesově kanceláři, ačkoli podle pravidel vězení nesmějí žádní muži se zadrženými zůstávat o samotě.

„Můžu vám říci, že moje klientka není ani svůdkyně, ani manipulátorka,“ prohlásil jeden z obhájců Emmy Gilles Antonowicz. Blíže komentovat kauzu však odmítl.

***

„Svůdkyně“

* Jalda Arbabzadehová (22) přišla s rodinou do Francie z Íránu. Údajně prožila velmi těžké dětství. * Zapletla se s členy gangu Barbarů, kterým v roce 2006 pomáhala s vraždou židovského mladíka. V roce 2009 za to byla odsouzena k 9 letům vězení. Kresba zachycuje její podobu.

Autor: