Pondělí 29. listopadu 2021, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Policista boxerem. Své napadení na demonstraci si vymyslel, naopak sám rozdával rány

Česko

  6:00
BRNO/PRAHA - Ředitel policie v Moravskoslezském kraji Tomáš Kužel má před sebou rozhodnutí, zda potrestá jednoho svého podřízeného. Policista se pral s několika lidmi na demonstraci Dělnické mládeže, současně si vymyslel vlastní napadení. Nestandardní chování příslušníka vyšlo najevo během soudu, který očistil pořadatele demonstrace z útoku proti úřední osobě.

Policie při zásahu na prvomájové demonstraci foto: Marie Stránská, MAFRA

Na první pohled spletitý příběh se odehrál loni 1. května na Moravském náměstí v Brně, kam svolala demonstraci Dělnická strana mládeže spojující mladé lidi se sympatiemi vůči radikální Dělnické straně sociální spravedlnosti. Vyhrocená atmosféra manifestace přinesla několik potyček, v jedné z nich figuroval policista v civilu Jan V. a jeden z pořadatelů Štěpán R. Podle obžaloby měl na policistu vztáhnout ruku, když ho chtěl zpacifikovat po údajné slovní inzultaci a kopnutí do kola projíždějícího cyklisty.

Štěpán R. se před soudem zodpovídal z násilí vůči úřední osobě, příslušníkovi podle obžaloby uštědřil úder pěstí nad levé ucho. Jenže v soudní síni se příběh poskládal úplně jinak, než jako ho vystavěla státní zástupkyně. V hlavním líčení na základě výpovědí, audiovizuálních záznamů a fotografií z místa vyšlo najevo, že Štěpán R. na policistu nesáhl. Soud se také pozastavil nad mírně řečeno podezřelou výpovědí Jana V. k incidentu.

„Na žádném ze zmíněných záznamů objektivně není zachycen údajný fyzický konflikt mezi obžalovaným a neznámým demonstrantem s kolem, který měl být pro svědka (Jana V.) důvodem k zákroku,“ uvedl v rozsudku Josef Tatíček, soudce Městského soudu v Brně, jenž kauzu vyřizoval. Policista se podle své výpovědi fyzicky ohradil proti obžalovanému poté, co mu po údajném úderu od něj spadly z hlavy brýle.

Žádný úder od obžalovaného, konstatuje soud

„Je vidět výskok svědka V. a jeho velmi rychlé pěstní údery směrem na hlavu obžalovaného, pak této situaci nepředchází zjevně žádný úder vedený od obžalovaného!,“ všímá si soudce v rozsudku s tím, že policista má brýle stále na sobě. Naopak konstatuje zjevný agresivní útok příslušníka vůči Štěpánovi R., celou verzi příběhu podanou Janem V. dokonce označil za krajně nepřesvědčivou.

Konflikt policisty začíná v 0:53, je v černém oblečení, s vousy, vlasy staženými do culíku a na počátku se slunečními brýlemi.

Ve finále se soud pozastavil nad jeho celkovou věrohodností, významně zpochybnil také jeho postup na demonstraci. Policista se totiž vedle potyčky s původně obžalovaným dostal do fyzické konfrontace s řadou dalších lidí na akci. Ze záznamů je patrné jeho divoké počínání, kdy rozdává rány na všechny strany.

„Ani další kroky svědka V. nesvědčí o jeho snaze jakkoliv mírnit situaci. Jsou to naopak opakované pěstní výpady, které jednoznačně směřují vůči několika pořadatelům akce, kteří byli jasně odlišeni oranžovými tričky, přičemž mezi útoky na tyto pořadatele se snaží jednání svědka mírnit dokonce člen antikonfliktního týmu,“ uzavřel soudce s tím, že hlavním agresorem byl v dané chvíli právě policista Jan V.

Rvačka policisty začíná v 1:03 (Toto nejsou jediné záznamy, které měl soud k dispozici - pozn. red.).

Ze Štěpána R. soud tedy obžalobu sejmul. Rozsudek vešel v platnost letos 3. ledna, státní zástupce se neodvolal. Očištění Štěpána R. podnítilo k tomu, aby se podnětem obrátil na Generální inspekci bezpečnostních sborů. Vzhledem k závěrům předneseným soudem po ní žádal prošetření jednání Jana V. GIBS je přímo zřízená k prověřování trestné činnosti policistů.

‚Může se jednat o podezření z kázeňského přestupku‘

Inspekce počátkem února případ uzavřela s tím, že Jan V. zákon nepřekročil. Přestože soud jeho výpověď vyvrátil, stejně jako ho označil za hlavního aktéra potyčky. Nicméně jisté výhrady k jeho chování GIBS vznesla. „Věc námi byla postoupena k dalšímu opatření nadřízenému policisty, neboť se může jednat o podezření z kázeňského přestupku,“ sdělil serveru Lidovky.cz mluvčí inspekce Ivo Mitáček.

O případném potrestání Jana V. rozhodne šéf Moravskoslezské policie Tomáš Kužel. Ve hře je napomenutí, případně i srážka z platu. Nicméně definitivní ortel podle všeho nelze očekávat brzy. „Podání (od GIBS - pozn. red.) bylo doručeno v těchto dnech. Rozhodnutí ve věci bude reálné po prostudování velmi obsáhlého spisového materiálu,“ vysvětlila serveru Lidovky.cz mluvčí krajského policejního ředitelství Gabriela Holčáková.

Prvomájová demonstrace v Brně
Prvomájová demonstrace v Brně

Advokát Štěpána R. Robert Cholenský považuje celou kauzu od chování policisty na demonstraci přes shovívavý závěr GIBS vůči němu za jedno velké selhání. Podle jeho soudu případ ilustruje, jak neefektivní institucí inspekce je. „Kdybych chtěl být hodně ironický, tak bych řekl, že dostane pochvalu a prémii,“ odpověděl pak serveru Lidovky.cz na otázku, jak podle něj Jan V. obstojí v řízení před krajským policejním šéfem.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Advantage Consulting, s.r.o.
OPERÁTOR MONTÁŽE 1SMĚNA až 29.000Kč

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 27 000 - 29 000 Kč

Mohlo by vás zajímat