4. června 2018 15:41 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Policista na zastávce v Praze srazil dívku. Hrozí mu čtyři roky vězení, nepoužil majáky

Dopravní nehoda - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dopravní nehoda - ilustrační foto. | foto: Twitter - Policie ČR

PRAHA Generální inspekce bezpečnostních sborů zahájila trestní stíhání policisty, který loni v říjnu u Masarykova nádraží v Praze srazil a vážně zranil mladou ženu. Policejní vůz jel k zásahu po tramvajových kolejích, aniž by měl zapnuté majáky či zvukovou výstrahu. Za těžké ublížení na zdraví z nedbalosti policistovi hrozí až čtyřleté vězení.

K incidentu došlo v neděli 29. října krátce po druhé hodině ranní. Policejní vůz projížděl Havlíčkovou ulicí podél Masarykova nádraží, přičemž u tamní tramvajové zastávky srazil a vážně zranil jednadvacetiletou dívku.

Případ více než půl roku šetřila Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). „Vyšetřovatel GIBS zahájil v těchto dnech trestní stíhání příslušníka Policie ČR, kterého obvinil ze spáchání přečinu těžké ublížení na zdraví z nedbalosti,“ řekl serveru Lidovky.cz mluvčí GIBS Ivo Mitáček. Podle jeho slov strážci zákona v případě prokázání viny hrozí půlroční až čtyřletý pobyt za mřížemi nebo peněžitý trest.

Trvale poškozený mozek

„Policista se měl tohoto přečinu dopustit tím, že jako řidič služebního motorového vozidla PČR při jízdě po tramvajovém pásu, z důvodu plnění služebních úkolů, nedbal zvýšené opatrnosti, nepřizpůsobil rychlost jízdy a nepoužil zvláštní zvukové a světelné výstražné zařízení, v důsledku čehož došlo ke srážce s chodkyní,“ přiblížil Mitáček s tím, že inspekce  si pro šetření případu vyžádala dva znalecké posudky.

Mladá žena byla po srážce převezena na anesteziologicko-resuscitační oddělení v motolské nemocnici. Podle slov její matky si z nehody ponese trvalé následky. „Zlepšil se (zdravotní stav), ale je vážný v tom smyslu, že má poškozený mozek a to je zřejmě nevratné,“ uvedla dívčina matka v lednu pro server TN.cz.

Robert Sattler

Autor

Robert Sattlerrobert.sattler@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz