Sobota 28. května 2022, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Policista se přiznal k podvodu

Česko

PRAHA Dlouholetý šéf městské policie v Plzni Luděk Hosman přiznal, že jako student plzeňské právnické fakulty opsal bakalářskou práci svého bývalého nadřízeného.

Hosmanův právník Radek Ondruš včera řekl, že jeho klient počká na verdikt univerzity. Ta by mu mohla odebrat titul. Ondruš zároveň uvedl, že kauza je selháním fakulty. Opisování si podle něj měl všimnout vedoucí a oponent práce.

Jak dříve upozornila ČTK, je Hosmanova sedm let stará práce ve většině textu shodná s o rok starší bakalářskou prací jeho bývalého nadřízeného Radovana Sládka. Město Plzeň Hosmana dočasně zbavilo funkce do doby, než se kauza kolem jeho bakalářské práce vyšetří. Plzeňský primátor Pavel Rödl tehdy uvedl, že pokud se potvrdí, že Hosmanova práce je plagiát, zřejmě o místo šéfa strážníků definitivně přijde.

Prověřte tituly ředitele věznic

Prověřit studium svého nástupce chce také bývalý ředitel Vězeňské služby Jiří Malý. Požádal ministerstvo školství, aby si posvítilo na tituly současného ředitele věznic Luďka Kuly.

V dopise, který Malý zaslal ČTK, tvrdí, že Kula možná opsal svou diplomovou práci od jiného studenta. Ani titul PhDr. prý nezískal poctivě, ale dopomohl mu k němu kamarád. Žádný konkrétní důkaz však Malý v dopise neuvedl. Kula k obviněním řekl, že „necítí potřebu se vyjadřovat“. Zájem na prověření celého případu má podle Malého několik zaměstnanců Vězeňské služby, kteří s tím však nechtějí sami vystoupit ze strachu o zaměstnání.

Kula údajně získal magisterský titul na soukromém Institutu mezioborových studií v Brně. Tato organizace na svých webových stránkách uvádí, že spolupracuje s řadou státních i nestátních organizací, například právě s Vězeňskou službou a policií.

Zástupce ředitele institutu pro vnější vztahy Miroslav Bargel řekl, že vedení školy se k informacím o Kulově studiu pravděpodobně nebude chtít vyjádřit.

Malý byl ředitelem Vězeňské služby v letech 1994-1999, kdy po řadě závažných pochybení pracovníků vězeňské služby sám rezignoval. Na postu jej pak nahradila Kamila Meclová, od roku 2005 vede službu Kula.

V Plzni stále probíhá šetření

V archivu plzeňské univerzity bylo živo i v neděli. Od rána do večera tu speciální komise, ustavená rektorem, procházela dokumentaci 560 studentů. Šlo o lidi, u nichž ministerstvo školství doporučilo prověřit délku studia.

Rektor Západočeské univerzity Josef Průša včera uvedl, že během neděle se podařilo prověřit dokumentaci 91 absolventů, kteří nemají v celostátní matrice studentů uvedeno předchozí studium.

Komise po bližším prozkoumání usoudila, že studium 52 z nich je v pořádku. V případě dalších 39 zkoumaných zatím není podle rektora možné říci jasně, zda studovali nebo nestudovali standardně.

„Pátrání je na samém počátku,“ říká Jiří Pospíšil, pověřený nyní vedením fakulty. „Roztřídili zatím dokumentaci necelé pětiny studentů, na které upozornilo ministerstvo školství. Vytřídili případy, které je hodno dál zkoumat a řešit. Zatím ale nelze říci, že toto jsou turbostudenti, kteří přijdou o titul.“

Kolik „turbostudentů“ fakultou prošlo ve skutečnosti se bude podle názoru Jiřího Pospíšila vědět až za několik týdnů.

Případná řízení o odebrání titulu by pak prováděla fakulta, odvolacím orgánem by byl rektor.

Pospíšil zároveň uvedl, že jako nejproblematičtější se zatím jeví studium v rámci celoživotního vzdělávání. Na plzeňských právech byl možný přestup z celoživotního vzdělávání na řádné studium.

Této možnosti údajně využívali zejména policisté. Podle Pospíšila neslo toto studium „velmi podivné rysy.“

***

Kauza je selháním fakulty. Opisování si měl všimnout vedoucí a oponent práce.

Kolik „turbostudentů“ fakultou prošlo se bude vědět až za několik týdnů.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Českých písniček pro děti je málo! Pusťte jim tuhle o rybičkách
Českých písniček pro děti je málo! Pusťte jim tuhle o rybičkách

Také jste radši, když si děti oblíbí hezkou českou písničku místo nějaké v angličtině? Pak se vám rozhodně bude líbit tahle rybičková písnička od...