Hudec tvrdil, že jejich čísla souvisí s vyšetřováním obchodu s bílým masem na severu Čech. Podle listu to však byla jen záminka, jak se k výpisům dostat. Zatím není jasné, pro koho Hudec citlivé informace zjišťoval. Informuje o tom MF Dnes.
Číslo prý souviselo s případem
Hudec byl členem vyšetřovacího týmu, který se zabýval případem kamerunského obchodníka, jenž organizoval fingované sňatky a obchodoval s lidmi. Do tohoto spisu pak přidal čísla některých významných lidí a soudci napsal, že majitele telefonu nezná, ale číslo určitě souvisí s případem. Soud pak získání výpisu povolil.
"Byl to pro nás jen formální úkon, neměli jsme možnost si něco ověřit," sdělil listu předseda děčínského soudu Miroslav Kureš. Hudec nosil žádosti soudu často v pátek odpoledne nebo o víkendu, pak o nich rozhodoval soudce, který měl právě službu, píše deník.
"Ano, při vyšetřování případu sňatků se nechávala dělat nějaká telefonní čísla. Bylo to přes jistý zdroj, který tam byl," řekl Hudec. Nepamatuje si ale prý, o jaká čísla šlo. Že by mezi nimi byl i Rychetský, popírá. "Já bych se k takovým číslům v životě nedostal," dodal.
Aktivity ABL
MF Dnes na případ narazila, když rozkrývala aktivity bezpečnostní agentury ABL, která v té době patřila neformálnímu šéfovi Věcí veřejných Vítu Bártovi.
Agentura totiž disponovala výpisy bezpečnostního ředitele ČEZ Daniela Rouse za období od října 2009 do ledna 2010. Deník se o tom dozvěděl ze zdrojů ABL a získal i kopii těchto výpisů, z nichž je zřejmé, že s nimi pracovala detektivní divize firmy. Výpisy obstaral právě Hudec.
Hudec kromě Rouse a Rychetského podobně lustroval zhruba 30 dalších lidí. Kdo si výpisy u něj objednával, se zatím neví. "Mohu potvrdit, že mě v minulých dnech kontaktovala inspekce. Podepsal jsem však závazek mlčenlivosti," řekl Jansta.
Toho Hudec prověřoval od 1. října 2009 do 20. ledna 2010, tedy v době, kdy jej bývalý šéf ODS Mirek Topolánek spojil s kauzou Opencard. O výpis Rychetského telefonu policista požádal 16. října 2009. Bylo to měsíc poté, co ÚS zrušil předčasné volby do Poslanecké sněmovny.
Inspekce ani státní zastupitelstvo se k případu zatím nevyjadřují. "Případ prověřujeme. Bližší podávání informací ale není možné. Dozorový státní zástupce vydal pokyn o zákazu poskytování informací," řekl šéf inspekce Dušan Brunclík.
Citlivé informace pro klienta
Žalobce i detektivové se chtějí dopátrat k tomu, kdo za případem skutečně stojí a obávají se, že prozradí detailů by mohlo vyšetřování uškodit.
Podle bezpečnostního experta Andora Šándora se z výpisu dá sestavit denní režim. Zmapují se tak aktivity sledovaného. Zajímavé jsou i časové údaje, například kdo kdy komu volá.
Policista Hudec je již kvůli jinému případu obžalován ze zneužití pravomoci a osobních údajů. Údajně pomohl soukromému detektivovi obstarat citlivé informace pro jeho klienta.