30. března 2012 9:36, aktualizováno  10:37 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Policista zastřelil schizofrenika, který na něj útočil sekyrou

Zbraň (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zbraň (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

OTROKOVICE Policista zastřelil ve čtvrtek večer při zásahu v bytovém domě v Otrokovicích na Zlínsku údajně duševně nemocného muže. Případ řeší Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Potvrdila to krajská policejní mluvčí Jana Bartíková.

Dvaačtyřicetiletý muž, zřejmě schizofrenik, ohrožoval svého otce. Policisté nevyjížděli do tohoto bytu ve čtvrtek poprvé. Tentokrát je přivolali sousedé, kteří slyšeli hluk a obávali se, že se 'něco stane'. Policistům se podařilo z bytu dostat otce nemocného muže.

ČTĚTE TAKÉ:

Sám útočník se zavřel v jednom z pokojů, kam se zasahujícím mužům zákona podařilo dostat. Vzápětí došlo k tragické události, kdy jeden z policistů muže smrtelně zranil. "Psychicky nemocný muž ho ohrožoval sekyrou," popsala Bartíková.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Případem se zabývá GIBS. Vedení zlínského krajského ředitelství policie na místo povolalo také členy posttraumatického intervenčního týmu, kteří se několik hodin starali o příbuzné zemřelého. "Bez psychologické pomoci nezůstal ani policista," uzavřela Bartíková.

Podobné případy z poslední doby

27. května 2010 - Při přestřelce s policií zemřel v Plzni-Liticích třiatřicetiletý muž, po kterém bylo vyhlášeno pátrání. Byl na něj vydán příkaz k zatčení, dva roky se ale skrýval a vyhýbal se nástupu trestu. Usmrtila ho kulka, kterou se sám během zásahu zastřelil z nelegálně držené zbraně.

9. února 2011 - Policisté smrtelně zranili v Praze 2 sedmadvacetiletého muže, který je a další lidi ohrožoval pistolí. Muž se podle policie nejprve zabarikádoval v bytě, hrozil, že zapálí dům a jeho obyvatele postřílí. Později z bytu vyběhl se střelnou zbraní, policisté proti němu zasáhli.

4. března 2011 - Policisté zastřelili v Lysé nad Labem osmapadesátiletého muže. Dopoledne vyhrožoval své družce zabitím, pak se zabarikádoval v bytě. Hrozil, že se zastřelí. V průběhu vyjednávání začal na zasahující policisty střílet.

1. února 2012 - Při pronásledování kradené dodávky na pražském Zlíchově použil jeden ze zasahujících policistů služební zbraň. Údajně tak učinil v situaci, kdy se ho pronásledovaný řidič snažil autem srazit, a přímo tak ohrožoval jeho život. Po střelbě zůstala ve voze mrtvá spolujezdkyně. Případ vyšetřuje Generální inspekce bezpečnostních sborů.

ČTK, Lidovky.cz
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vícenásobné matky nejsou divné. Jen se rozhodly mít víc dětí, než je běžné

velká rodina - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Průměrný počet narozených dětí na jednu matku v Česku sice vzrostl, pořád je však hluboko pod číslem dvě. My jsme našli...

TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou
TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou

Tamara Klusová – zpěvačka, autorka knížky, manželka oblíbeného muzikanta, ale hlavně trojnásobná maminka. Jaké bylo její vlastní dětství, kde dobíjí baterky a jaké porody se svými dětmi prožila? To se dozvíte v našem rozhovoru.