23. září 2018 14:14 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Policisté a hasiči nadále zjišťují příčinu výbuchu v Mostkovicích

V rodinném domě na Prostějovsku vybuchl plyn, jeden člověk při výbuchu zemřel,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V rodinném domě na Prostějovsku vybuchl plyn, jeden člověk při výbuchu zemřel,... | foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

Mostkovice (Prostějovsko)  Vyšetřovatelé hasičů spolu s policisty nadále zjišťují příčinu sobotní exploze rodinného domu v Mostkovicích na Prostějovsku. Statik rozhodl, že poškozený dům bude nutné strhnout, řekla v neděli mluvčí krajských hasičů Vladimíra Hacsiková. Při tragédii, kterou s největší pravděpodobností způsobil výbuch plynu, zemřel jeden člověk a dva lidé skončili s lehkými až středně těžkými zraněními v nemocnici.

Exploze poničila i několik domů v okolí. Mají například rozbitá okna a poškozenou střešní krytinu. Zdali bude zapotřebí strhnout i některé z nich, bude podle mluvčí jasné až po demolici zbytků domu, který zničil výbuch. 

Už v sobotu dokončili hasiči u vybraných domů provizorní zakrytí střech plachtami. Kromě vybuchlého domu jsou ještě další tři neobyvatelné, rozhodl statik. „Lidé si museli najít náhradní ubytování. Někteří z nich využili nabídku města Prostějova, které jim poskytlo byt,“ uvedla Hacsiková. Ulice Na Valše, kde se exploze stala, zůstává nadále uzavřena. 

Podle starosty Jaroslava Pešky (Šance pro obec) se mohou lidé, kteří byli evakuováni, obrátit s prosbou o náhradní ubytování na obec. „Ozvali se nám starostové okolních obcí, kteří nabídli pomoc. Náhradní ubytování jsme zajistili v Seloutkách, kde jsou volné byty připravené k nastěhování. Nabídku ale zatím nikdo nevyužil, lidé šli ke svým rodinám,“ řekl Peška.

Evakuováni byli obyvatelé čtyř ulic

Už od rána jsou na místě kriminalisté a pokračují v ohledávání, řekla krajská policejní mluvčí Marie Šafářová. „Škoda, kterou výbuch způsobil, ještě nebyla vyčíslena,“ uvedla. Dá se však podle ní očekávat, že bude vysoká.

Do Mostkovic vyjížděly v sobotu po poledni všechny složky integrovaného záchranného systému. Uvnitř sutin domu, který se po výbuchu částečně zřítil, byl nalezen mrtvý člověk. Místo následně prohledávali kynologové se psy. Pod sutinami nikoho dalšího nenašli. Z důvodu bezpečnosti byli dočasně evakuováni obyvatelé čtyř ulic, šlo o zhruba dvacítku domů. Poté, co objekty prohlédl statik, se většina evakuovaných mohla vrátit domů.

K odklízení sutin byli v sobotu přivoláni hasiči z Moravskoslezského kraje se speciální technikou. V práci pokračují také v neděli. Do odklízení hlavních sutin se však budou moci pustit až po dokončení vyšetřování.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!