Úterý 30. listopadu 2021, svátek má Ondřej
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Státní zastupitelství zamítlo stížnosti všech čtyř obviněných v kauze Vidkun

Česko

  11:41aktualizováno  14:50
OLOMOUC - Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ) zamítlo stížnosti všech čtyř obviněných v údajné olomoucké korupční kauze. Podle NSZ je zahájení jejich trestního stíhání zákonné a odůvodněné, řekl mluvčí NSZ Petr Malý. Podle žalobců z olomouckého vrchního státního zastupitelství jde o jedno z klíčových rozhodnutí. V kauze je obviněn podnikatel Ivan Kyselý, dva vysoce postavení olomoučtí policisté a olomoucký hejtman Jiří Rozbořil (ČSSD). O jejich vině tak rozhodne až soud.

Karel Kadlec, náměstek ředitele olomouckého krajského policejního ředitelství. foto: Luděk Peřina, MAFRA

Vysoce postavení olomoučtí policisté Karel Kadlec a Radek Petrůj, kteří jsou obviněni v takzvané olomoucké korupční kauze, byli ve čtvrtek propuštěni z vazby. Stalo se tak poté, co žalobci přijali jejich kauce 500 tisíc, respektive 100 tisíc korun. Příkaz k propuštění byl vydán dopoledne, řekl žalobce Petr Šereda.

Další z obviněných, vlivný olomoucký podnikatel Ivan Kyselý, byl propuštěn ve středu. Poslední ze čtveřice, olomoucký hejtman Jiří Rozbořil (ČSSD), je po celou dobu stíhán na svobodě. Vyšetřování případu pokračuje.

Kadlec ve čtvrtek opustil ostravskou vazební věznici, Petrůj byl podle svého obhájce Tomáše Vymazala propuštěn dopoledne z olomoucké vazební věznice. Podnikatel Kyselý, blízký přítel bývalého ministra vnitra Ivana Langera, se dostal na svobodu o den dříve z brněnské vazební věznice. Kauci na rozdíl od svých spoluobviněných neskládal, ve vazbě byl pouze kvůli obavě z ovlivňování svědků, lhůta pro koluzní vazbu mu skončila ze zákona. Policisté byli ve vazbě navíc i kvůli hrozbě pokračování v trestné činnosti, z toho důvodu po nich žalobci požadovali peněžitou záruku.

Vlivný podnikatel Kyselý byl obviněn z účastenství na zneužití pravomoci úřední osoby, šéf odboru olomoucké hospodářské kriminality Radek Petrůj a náměstek olomouckého policejního ředitele Karel Kadlec ze zneužití pravomoci úřední osoby, policejní náměstek navíc z přijetí úplatku. Hejtman Rozbořil čelí obvinění z podplácení.

Všichni čtyři podali proti svému obvinění stížnost. Pozornost k ní upíná hlavně olomoucký hejtman, který i přes nátlak stranických špiček odmítl rezignovat. Nejvyšší státní zastupitelství by o stížnostech podle informací mělo rozhodnout v nejbližších dnech.

Kauza zvaná Vidkun se týká podezřelých vazeb mezi podnikateli, policisty a politiky. V případu jde údajně o ovlivňování některých trestních kauz a únicích informací z trestních spisů, které negativně ovlivňovaly jejich úspěšné vyšetření.

OPERACE VIDKUN

 • Detektivové obvinili čtyři lidi. Kromě hejtmana i dva důstojníky policie
  Vyšetřovatelé po rozsáhlé akci Vidkunobvinili čtyři osoby. Jde o náměstka ředitele olomouckého krajského policejního ředitelstvíKarla Kadlece, šéfa tamního odboru hospodářské kriminalityRadka Petrůje, obviněn je také vlivný olomoucký podnikatel a blízký přítel Ivana LangeraIvan Kyselý a olomoucký hejtman Jiří Rozbořil (ČSSD).
 • Cítím se kauzou poškozen. Když ČSSD rozhodne, odejdu, řekl hejtman Rozbořil
  Hejtman Jiří Rozbořil zatím nerezignoval. Nejdříve chce situaci vysvětlit osobně šéfovi ČSSD Bohuslavu Sobotkovi. Některé hlasy uvnitř strany však žádají, aby hejtman složil svůj mandát. Sám Rozbořil se cítí kauzou poškozený. „Nikoho jsem neuplácel,“ tvrdí.
 • Obvinění policistů je rozsáhlé, Rozbořil hraje okrajovou roli, tvrdí hejtmanův advoká
  Podle advokáta hejtmanaPetra Konečného byl Jiří Rozbořil pouze ve špatnou dobu na špatném místě. V kauze prý jeho klient hraje okrajovou roli.
 • Náměstka Kadlece šetřila generální inspekce v minulosti už několikrát
  Vlivného policejního náměstka a jednoho z obviněnýchKarla Kadleceuž několikrát šetřila generální inspekce.
 • Spojení naší kavárny s Langrem a spol? Jsme v šoku, zní z Cafe Delux
  Cafe Deluxvyužívaly špičky policie ke schůzkám, které byly důvodem policejních razií.
 • Policisté byli s Langerem v jeho olomouckém domě do 23 hodin. Ráno ho propustili
  Jaká jména se skloňovala během zásahu? Policie vyslýchala i exministra vnitra Ivana Langera.
 • Autor:

  ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

  Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

  Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

  Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

  Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

  Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...