24. července 2018 12:59 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Policisté, kteří se vyfotili s Kajínkem, byli potrestáni

Ostravští policisté se vyfotili ve službě s omilostněným vrahem Jiřím Kajínkem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ostravští policisté se vyfotili ve službě s omilostněným vrahem Jiřím Kajínkem. | foto: InstagramReprofoto

Ostrava Policie potrestala tři policisty, kteří se v Ostravě vyfotili s omilostněným vrahem Jiřím Kajínkem a snímek v březnu sdíleli na sociálních sítích. Jaký trest byl policistům uložen, ale není možné zjistit, protože vedená kázeňská řízení jsou neveřejná, a policie tak podobu postihu neupřesnila. Policejní mluvčí Gabriela Pokorná v úterý pouze uvedla, že policisté byli za své jednání potrestání.

Už na jaře nadřízení počínání policistů odsoudili a označili ho za ohrožení profesní cti. „Ředitel Městského ředitelství policie Ostrava v rámci neveřejného řízení ve věcech služebního poměru uznal vinnými z kázeňského přestupku tři policisty a uložil jim kázeňský trest dle zákona o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů. Rozhodnutí jsou pravomocná,“ uvedla pouze Pokorná. 

Fotografie vznikla před budovou Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava. Kajínek tam u služebního vozu policie zapózoval se třemi ozbrojenými policisty. Fotografie se následně rozšířila na sociálních sítích. 

 Kajínek byl odsouzen 23. června 1998 na doživotí za to, že v roce 1993 zastřelil podnikatele Štefana Jandu a jeho bodyguarda Juliána Pokoše, druhý osobní strážce střelbu přežil. Kajínek vinu nikdy nepřiznal, policii obvinil z vykonstruovaného procesu a soudy z předpojatosti. Jeho žádost o obnovu procesu zamítly vrchní i Ústavní soud. V roce 2010 měl premiéru film natočený na motivy jeho příběhu. Loni mu prezident Miloš Zeman udělil podmíněnou milost. 

ČTK

Najdete na Lidovky.cz