Čtvrtek 22. dubna 2021svátek má Evženie 3 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Policisté, kteří si nevšimli oslavy vlivného politika Bendy uprostřed Teplic, podle inspekce nepochybili

Covidu navzdory - Petr Benda uspořádal oslavu. Na snímku na akci přichází Jiří... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Covidu navzdory - Petr Benda uspořádal oslavu. Na snímku na akci přichází Jiří... | foto: Ladislav Křivan, MAFRA

PRAHA Vnitřní kontrola nezjistila pochybení policistů, kteří si 23. ledna nevšimli oslavy v hotelu Prince de Ligne na náměstí v Teplicích. Policejní prezident Jan Švejdar je přesvědčen, že policisté o sešlosti nevěděli a pokyn nezasáhnout nedostali. Policejní prezidium to v pondělí uvedlo na webu.

Narozeninová oslava někdejšího vlivného politika ČSSD Petra Bendy se v hotelu konala, přestože restaurace mají být kvůli šíření koronaviru uzavřené. Účastnil se jí mimo jiné tehdejší liberecký krajský policejní ředitel Vladislav Husák.

„Policisté své povinnosti nezanedbali,“ uvedlo policejní prezidium, jehož odbor vnitřní kontroly se věcí zabýval. Švejdar se podle tiskové zprávy s výsledkem šetření zcela ztotožňuje. Jde podle něj o selhání jednotlivce, ne selhání policie. „Jsem naprosto přesvědčen, že službu konající policisté o teplické sešlosti nevěděli a nebyli nikým instruováni k nečinnosti. Vyjadřuji jim tímto svou podporu a důvěru,“ uvedl policejní prezident.

Fatálně ale podle Švejdara selhal Husák, který tak poškodil dobré jméno policie. Policejní prezident Husáka odvolal z funkce, policie s Husákem vede kázeňské řízení.

Hotel Prince de Ligne na Zámeckém náměstí v Teplicích na snímku z 26. ledna...
Covidu navzdory - Petr Benda uspořádal oslavu.

Některá média upozornila na to, že policisté si oslavy v hotelu na náměstí nevšimli, ačkoli v danou noc zasahovali v Teplicích proti restauracím otevřeným s podporou iniciativy Chcípl PES, která uzavření stravovacích podniků kvůli koronaviru dlouhodobě kritizuje. Podle policie ale policejní službu 23. ledna právě zásahy proti otevřeným restauracím zásadně ovlivnily. „Na kontrolu vládních nařízení bylo v inkriminovaném dni nasazeno celkem 21 policistů, kteří zkontrolovali 23 podniků. Bylo nepochybně prokázáno, že jejich služba byla zaměřena primárně na kontrolu zájmových podniků, které opakovaně porušují vládní opatření anebo se otevřeně hlásí k iniciativě Chcípl PES,“ uvedlo prezidium.

Hlídky podle prezidia projížděly náměstím dvakrát a podle kamerového záznamu v obou případech stála před hotelem čtyři auta a v hotelové restauraci bylo zhasnuto. Svítilo se jen v recepci, hotely ale mohou i nyní ubytovat lidi na pracovních cestách. „Fakt, že před hotelem, se kterým nikdy v minulosti nebyly žádné problémy, stojí čtyři vozidla a svítí recepce, nemohl v policistech evokovat dojem, že zde probíhá cokoliv protiprávního,“ uvedlo prezidium. Policie podle něj k hotelu nedostala ani žádné hlášení na linku 158 a prověřená komunikace mezi hlídkami vylučuje jakýkoli záměr v hotelu nezasáhnout. Na místa u zadní části hotelu, ze kterých jsou fotografie novinářů z oslavy, není z náměstí vidět, uvedlo také prezidium.

Ústecká krajská policie už dříve uvedla, že nezjistila přítomnost jakéhokoliv policisty nebo služebního funkcionáře z ústeckého krajského ředitelství na akci ani pochybení policistů, kteří v uvedených dnech na území města Teplice vykonávali službu. Pokračuje také ve vyšetřování případu, správním orgánům postoupila k projednání další oznámení, uvedla v pondělí krajská policejní mluvčí Jana Slámová. Už dříve předala policie teplickému magistrátu k projednání případy porušení vládních opatření ze strany 14 lidí. „Magistrát města Teplice obdržel k projednání porušení vládních opatření dalších tří osob,“ oznámila Slámová.

Lednové oslavy se spolu s Husákem podle fotografií pořízených deníkem Blesk účastnil bývalý premiér Jiří Paroubek či šéf Národní sportovní agentury Milan Hnilička. Hnilička následně složil poslanecký mandát. Na funkci kvůli účasti na oslavě rezignoval také šéf fotbalových Teplic Petr Hynek či teplický zastupitel Michal Kasal.

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...

Příprava na léto: Otestujte opalovací mléko WoodenSpoon, které si oblíbili i Harry s Meghan
Příprava na léto: Otestujte opalovací mléko WoodenSpoon, které si oblíbili i Harry s Meghan

Dopřejte svému dítěti královskou ochranu před slunečními paprsky. 80 maminek otestuje minerální opalovací mléko Baby & Family SPF 30 od...