16. dubna 2012 12:47, aktualizováno  17:28 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Policisté při zadržení Janouška zákon neporušili

Lobbista Roman Janoušek opilý přejel ženu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lobbista Roman Janoušek opilý přejel ženu. | foto: iDNES.cz: Jiří Meixner

PRAHA Policisté, kteří zasahovali u nehody a následného incidentu obviněného lobbisty Romana Janouška, svým postupem trestný čin nespáchali. Takový je závěr prověřování Generální inspekce bezpečnostních sborů, která postup policistů zkoumala.

Řekla to mluvčí inspekce Radka Sandorová. Počínání policie po havárii vyvolalo kritiku. Policejní prezident Petr Lessy později přiznal, že jeho sbor chyboval. Šéf pražské policie Martin Vondrášek kvůli tomu zahájil se sedmi policisty kázeňské řízení.

"Generální inspekce prověřování ukončila, a to se závěrem, že nebylo zjištěno podezření ze spáchání trestného činu," řekla mluvčí. Upozornila, že prověřování inspekce nesouvisí s vyšetřováním, které vedou vnitřní orgány policie.

INTERAKTIVNÍ MAPA

Lessy kvůli pochybením také Vondráška nepřímo vyzval k rezignaci. Šéf pražské policie dnes zopakoval, že zatím neodstoupí. Policejního prezidenta o tom prý již informoval. Podle jeho slov se neprokázalo, že by policisté byli ovlivněni, ani že by šlo o chybu systému. Již dříve uvedl, že pokud by selhání policistů bylo systémového charakteru, svoji funkci složí. Stejně tak by učinil v případě, že by GIBS zjistil ovlivnění pražských policistů.

Kázeňské řízení vede Vondrášek s policisty, mezi které patří hlídka, vyšetřovatel i pracovníci operačního střediska. Kvůli pochybením chce také zavést krátkodobé plošné kurzy, které podle něj začnou do měsíce a budou se opakovat. Zkoušky z těchto kurzů se pak odrazí v hodnocení členů sboru.

ČTĚTE TAKÉ:

Policie viní Janouška z těžkého ublížení na zdraví a ohrožení pod vlivem návykové látky. Hrozí mu až desetileté vězení. Lobbista podle policie při jízdě v Praze 4 nedodržel bezpečnou vzdálenost a narazil do před ním jedoucího vozu. Jel prý dál a zastavil až po zhruba 50 metrech na světelné křižovatce. Řidička z poškozeného auta za ním šla a pokoušela se ho kontaktovat. Janoušek ji ale podle policie autem srazil a ujel. Policie jej dostihla, při dechové zkoušce mu naměřila přes 2,2 promile alkoholu.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Lessy kvůli pochybením policistů vyšetřování předal do Hradce Králové.Případ stál také místo Lessyho náměstka Vladislava Husáka. Policejní prezident totiž přijal Husákovu již dříve nabídnutou rezignaci. Nechce prý, aby se o policii v kauze pochybovalo. Husák svůj odchod z vedení policie nabídl loni poté, co se v médiích objevily zprávy o jeho schůzce s Janouškem. Odmítá však, aby konec jeho působení ve vedení policie byl s Janouškem jakkoliv spojován.

Lidovky.cz, ČTK