Čtvrtek 21. ledna 2021svátek má Běla 4 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vedoucí provozu čistírny vod u Bečvy měl spáchat sebevraždu. Zaměstnanci jsou prý pod tlakem a vystrašení

Valašské Meziříčí (Vsetínsko)  Policisté ve středu zasahovali v rožnovské čistírně odpadních vod (ČOV) společnosti Energoaqua poté, co byl v Bečvě nahlášen další úhyn ryb. Podle dostupných informací se mrtvé ryby mohly dostat do řeky u Valašského Meziříčí už z laguny rožnovské čistírny. Zaměstnance společnosti navíc zasáhla smrt vedoucího provozu čistírny, který měl v úterý spáchat sebevraždu. Informaci přinesl server Novinky.cz.

Kauza zářijové otravy řeky Bečvy stále není vyřešená a už se v řece objevily další mrtvé ryby. Konkrétně šlo o zhruba deseticentimetrové rybky u výpusti z areálu bývalé Tesly Rožnov por Radhoštěm, na kterou už před dvěma měsíci upozorňovali policisté jako na možný zdroj ekologické katastrofy. Právě tam firma Energoaqua zajišťuje čištění odpadních vod.

Do Bečvy ve Valašském Meziříčí unikla neznámá látka.
Do Bečvy ve Valašském Meziříčí unikla neznámá látka.

To, že policisté odvezli pětici zaměstnanců společnosti Energoaqua na služebnu k podání vysvětlení potvrdila serveru policejní mluvčí Lenka Javorková. Zda je někdo ze zaměstnanců podezřelý, ani další informace k případu policisté zveřejňovat nechtějí. „Vše je ve fázi prověřování a k dílčím výsledkům šetření se v tuto chvíli nebudeme vyjadřovat,“ uvedl krajský policejní mluvčí Petr Jaroš.

Ředitel společnosti Energoaqua Oldřich Havelka se ale hájí, že policisté hledají na špatném místě a že k úhynu rybek v jejich laguně došlo nejspíš následkem výměny vody.

„Policisté nám, neznámo kam, odvedli pět našich pracovníků, někteří byli ze směny u čistírny odpadních vod, další z laboratoře. A to kvůli čtyřem malým rybkám, které nám s největší pravděpodobností uhynuly už v našich lagunách, protože jsme čistou vodu z nich vypustili a znovu napouštěli neutralizovanou vodu, tedy vodu bez kyslíku. Při tomto procesu v lagunách zůstalo ještě několik kusů drobných rybek,“ citoval server ředitele společnosti Energoaqua Oldřicha Havelku.

Sebevražda zaměstnance ČOV

Havelkovi navíc vadí stálý tlak na firmu a její zaměstnance kvůli kauze otravy Bečvy, který prý mohl mít za následek i úmrtí vedoucího provozu společnosti. Ten byl nalezen v úterý bez známek života. I když pravý důvod smrti je zatím neznámý, zaměstnanci provozu mluví o sebevraždě.

„Je to tragédie. Byl to velmi citlivý člověk, introvert. Všechno si nosil v sobě. Nezvládl zřejmě ten tlak okolo, ale pravý důvod neznáme. Všichni ve firmě čteme pořád dokola, co je v případě kontaminace Bečvy nového. Není to pro nás jednoduché,“ řekl ředitel ČOV Havelka.

Stálé neznámý zdroj znečištění

Do řeky Bečvy ve Valašském Meziříčí-Juřince ve středu unikla neznámá látka, od září v oblasti nejméně počtvrté. Podle informací na webu města Valašské Meziříčí látka se do řeky dostala z výpusti pod mostem na pravém břehu řeky, která vede z areálu bývalé Tesly.

Podle jednatele severomoravského územního svazu rybářů Rostislava Trybučka se u výpusti našly čtyři leklé ryby. Podle stupně rozkladu podle něj už byly odhadem mrtvé tři až čtyři dny.

Policie i ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) označili už dříve kanál vedoucí z továrního areálu v Rožnově pod Radhoštěm za možný zdroj nejzávažnější, zářijové havárie, kdy do řeky unikly kyanidy. Kyanid vypustil do Bečvy neznámý pachatel 20. září, případ vyšetřují vsetínští kriminalisté.

Minulé úterý se u kanálu z Rožnova objevila pěna. Rozbory prokázaly zvýšené množství dusitanového dusíku. Na stejném místě se hladina řeky zpěnila koncem října. Rozbory prokázaly zvýšený výskyt niklu, který není podle ČIŽP pro člověka významně toxický.

Podle Brabce kontroluje Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) kvůli předchozím únikům cizorodých látek do Bečvy 15 firem včetně valašskomeziříčské chemičky Deza.

,

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Můj zjev byl ve Vatikánu poněkud výrazný, vzpomíná farářka na návštěvu papeže

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Velký horoskop pro rok 2021: Čeká nás klidnější rok, který poodhalí budoucnost

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po výjimečném roce 2020, kdy se na nebi setkali všichni velcí astrologičtí hráči jako Pluto, Saturn a Jupiter ve...